EMI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
EMI Group
EMI Group
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1931
Lokalizacja Wielka Brytania Londyn
Branża Muzyka
brak współrzędnych
Strona internetowa

EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

Firma powstała z połączenia brytyjskiego Columbia Graphophone Company i Gramophone Company w marcu 1931.

W sierpniu 2007 EMI została przejęta za kwotę 4.2 miliarda £ przez przedsiębiorstwo private equity Terra Firma Capital Partners. Jednym z powodów przejęcia był dramatyczny spadek sprzedaży i oświadczenie o stratach w wysokości 260 mln £, które spółka poniosła na przełomie 2006 i 2007[1][2]. TFCP zrealizowała transakcję przy pomocy pożyczki udzielonej przez bank Citigroup[3].

W lutym 2010 w mediach pojawiły się informacje, że EMI z powodu długów sprzeda legendarne studio Abbey Road, w którym nagrywali między innymi The Beatles[4].

1 lutego 2011 Citigroup przejął 100% akcji EMI Group od Terra Firma Capital Partners, redukując dług przedsiębiorstwa o 2.2 mld £[1]. Przedsiębiorstwo private equity nie było w stanie płacić rat od udzielonej w 2007 pożyczki i tym samym zostało zmuszone do sprzedaży, ponosząc przy tej transakcji bardzo dużą stratę finansową wynoszącą około 2 mld £[3].

Wytwórnie płytowe[edytuj]

Wybrani artyści wydający płyty pod szyldem EMI[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

 Osobna strona: Kategoria:Albumy EMI.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]