Radiostacja Varberg w Grimeton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Varberg Radio Station[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Szwecja
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 1134
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2004
na 28. sesji
Położenie na mapie Hallandu
Mapa konturowa Hallandu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Radiostacja Varberg w Grimeton”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Radiostacja Varberg w Grimeton”
Ziemia57°06′50,1″N 12°24′15,2″E/57,113917 12,404222

Radiostacja Varberg w Grimeton (SAQ)radiostacja nadającą na falach bardzo długich, zlokalizowana w pobliżu Grimeton w gminie Varberg w Szwecji.

Opis i historia[edytuj | edytuj kod]

Radiostacja została zbudowana w 1923, choć z uwagi na strajki w USA wieże wzniesiono dopiero w 1924. Radiostacja posiada jedyny pracujący do dziś na świecie alternator Alexandersona. Antena zawieszona jest na sześciu 127-metrowych uziemionych masztach stalowych. Do lat 50. XX wieku używana do radiotelegrafii transatlantyckiej, do 1996 zaś, dzięki nowemu nadajnikowi zamontowanemu w 1968 roku, do utrzymywania łączności z okrętami podwodnymi. W 1966 w ośrodku Grimeton zbudowano nowy maszt nadawczy o wysokości 260 metrów, wykorzystywany do nadawania na falach krótkich, ultrakrótkich oraz przekazywania sygnału telewizyjnego.

Obiekt posiada nadajnik zbudowany w technice tranzystorowo-lampowej oraz nadajnik Alexandersona, pracujący na częstotliwości 17,2 kHz (choć skonstruowany został do pracy na częstotliwości około 40 kHz). Oba nadajniki korzystają z tego samego systemu antenowego, chociaż nie pracują jednocześnie. Stary nadajnik jest używany jedynie przy specjalnych okazjach, takich jak dzień Alexandersona i Wigilia Bożego Narodzenia, kiedy to stacja nadaje kilkuminutową transmisję alfabetem Morse'a w tym swój znak SAQ (... .- --.- ) posłuchaj i. Odbiór oficjalnych transmisji potwierdzany jest kartami QSL.

2 czerwca 2004 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Radiostacja posiadała bliźniaczy, lecz większy ośrodek w Polsce, znany jako Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna pod Warszawą, zniszczony przez Niemców w 1945 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]