Krajobraz rolniczy południowej Olandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krajobraz rolniczy południowej Olandii[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Typowy krajobraz południowej Olandii z twierdzą Eketorp (2015)
Państwo

 Szwecja

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

IV, V

Numer ref.

968

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2000
na 24. sesji

Położenie na mapie regionu Kalmar
Mapa konturowa regionu Kalmar, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Krajobraz rolniczy południowej Olandii”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Krajobraz rolniczy południowej Olandii”
Ziemia56°24′54,1″N 16°29′10,8″E/56,415028 16,486333

Krajobraz rolniczy południowej Olandii[1] (szw. Södra Ölands Odlingslandskap[2]) – obiekt kulturowy znajdujący się w Szwecji, obejmujący obszar ok. 56 tys. ha w południowej części wyspy Olandia położonej na Bałtyku u południowo-wschodnich wybrzeży tego kraju. W 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO[3].

W skład obiektu wchodzą również wpisane na listę konwencji ramsarskiej rezerwat przyrody Ottenby(inne języki) (szw. Ottenby naturreservat) oraz fragmenty wschodniego wybrzeża Olandii (szw. Ölands ostkust)[4][5], a także kilkanaście obszarów Natura 2000[6].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Krajobraz rolniczy południowej Olandii (2000)

Wpisany na listę światowego dziedzictwa teren obejmuje południową część wyspy Olandia i zajmuje powierzchnię 56 323 ha (w tym 6069 ha obszaru Morza Bałtyckiego) w regionie administracyjnym (län) Kalmar[2]. Dominującym elementem krajobrazu jest położony w środkowej części wyspy wapienny płaskowyż (alvar(inne języki)) Stora alvaret(inne języki) o powierzchni 250 km²[1]; częściowo pokryty cienką warstwą gleby, a częściowo odsłoniętą skałą macierzystą z występującymi miejscami soczewkami osadów, czasem pokrytymi torfowiskami[2]. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Olandii przebiega grzbiet Västra Landborgen o wysokości 20–40 m oraz rozciąga się szeroka na 3 km równina przybrzeżna Mörbylånga z najbardziej żyznymi glebami na wyspie. Na zachodzie położonych jest również większość wsi[2]. Wzdłuż wschodniego brzegu biegnie z kolei kompleks wyniesionych teras morskich Östra Landborgen[2].

Osada Triberga z lotu ptaka (1992)

Na terenie południowej Olandii znajduje się duża liczba stanowisk archeologicznych. Odnalezione w Alby pozostałości osady świadczą o przybyciu na wyspę prehistorycznych łowców-zbieraczy już 8000 lat temu. Zamieszkiwali oni Olandię prawdopodobnie przez ok. 2000 lat[2]. W Resmo na szczycie Västra Landborgen odkryto grobowce korytarzowe świadczące o osadnictwie ciągłym trwającym na wyspie od okresu neolitu (od ok. 5000 lat[3][1])[2]. Szereg dużych kopców grzebalnych z epoki brązu rozmieszczonych na linii północ-południe znajduje się w obrębie Stora alvaret, natomiast dowodami intensywnego osadnictwa w epoce żelaza są rozsiane po całej południowej części Olandii fundamenty domostw, pozostałości murów z kamienia wapiennego oraz małe cmentarze[2]. Z późnej epoki żelaza pochodzą twierdze oraz wioski o charakterze obronnym – Sandby, Bårby, Triberga, Träby oraz Eketorp – składające się z masywnych wałów i rowów otaczających domy mieszkalne i warsztaty[2].

Cmentarzysko w Gettlinge (2006)

W średniowieczu formalnie rozplanowane zostały poszczególne wsie znajdujące się na tym obszarze. Mają one charakter ulicówek z prostokątnymi działkami, których wielkość była proporcjonalna do przydziału gruntów ornych i pastwisk każdemu gospodarstwu. Grunty orne i łąki zakładane były w pobliżu zabudowań gospodarczych, zaś pastwiska zakładano dalej, na terenie alvaru lub na samym wybrzeżu[2][3]. Krajobraz ten zachował się w prawie niezmienionej formie do czasów współczesnych, a miejscowa ludność wciąż zajmuje się uprawą roli oraz hodowlą zwierząt (głównie bydła, a także trzody chlewnej i drobiu), stosując metody znane od tysiącleci[1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Polski Komitet ds. UNESCO, Szwecja [online], www.unesco.pl [dostęp 2023-12-15] (pol.).
  2. a b c d e f g h i j Agricultural Landscape of Southern Öland – Nomination file 968 [online], UNESCO World Heritage Centre, 3 maja 1999 [dostęp 2023-12-16] (ang.).
  3. a b c d UNESCO World Heritage Centre, Agricultural Landscape of Southern Öland [online], whc.unesco.org [dostęp 2023-12-15] (ang.).
  4. Ottenby | Ramsar Sites Information Service [online], rsis.ramsar.org [dostęp 2023-12-16].
  5. Ölands ostkust | Ramsar Sites Information Service [online], rsis.ramsar.org [dostęp 2023-12-16].
  6. Stora Alvaret Sweden (SE0330176) [online], Natura 2000 Viewer [dostęp 2023-12-16].