Rafał Niżankowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rafał Tomasz Niżankowski (ur. 7 lipca 1947 w Cieplicach Śląskich-Zdroju) – polski lekarz chorób wewnętrznych, anestezjolog, profesor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i urzędnik państwowy, były wiceminister zdrowia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest specjalistą chorób wewnętrznych, anestezjologiem. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, gdzie był zatrudniony w latach 1976–1989. W 1991 uzyskał habilitację na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie na podstawie pracy „Prostacyklina w leczeniu chorób tętnic obwodowych”. Jest promotorem licznych prac doktorskich oraz recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych. Kierował kilkoma projektami medycznymi, jest również autorem publikacji naukowych z dziedziny medycyny.

W latach 1989–1994 był dyrektorem departamentu nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, następnie zaś do 2001 stał na czele Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie przyznającego placówkom medycznym certyfikaty jakości – był twórcą Centrum. W 1994 rozpoczął pracę w Collegium Medicum UJ.

Na początku lat 90. związany z KLD. W rządzie Marka Belki pełnił funkcję podsekretarza stanu w resorcie zdrowia odpowiedzialnego za ratownictwo medyczne i kształcenie podyplomowe. Został odwołany 2 grudnia 2004 na skutek opinii wyrażonej w liście do członka Komisji Europejskiej Davida Byrne’a, iż nie można ofiarować dobrego zdrowia wszystkim mieszkańcom Europy, bo niektórzy z nich nie chcą być w dobrym zdrowiu – oni potrzebują być chorzy, by odgrywać swoje społeczne role; lub ponieważ mają złe geny albo po prostu nie maja szczęścia w życiu. Drugim powodem, dla którego nie lubię frazy „dla wszystkich” jest bliski związek tego stwierdzenia z komunistycznym sloganem[1][2].

Z jego inicjatywy powstała Agencja Oceny Technologii Medycznych, był kandydatem na jej szefa. W 2008 został szefem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, a zarazem Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym[3][4].

Jest pracownikiem kliniki prof. Andrzeja Szczeklika oraz kierownikiem Zakładu Angiologii II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ[5]. Obecnie jest wiceprezesem Fundacji Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym Konfederacji Akredytacyjnej Dla Ochrony Zdrowia, a także członkiem zarządu Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce[6]. Wcześniej był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.

Działa w grupie „Ujawnić prawdę”[7].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Prostacyklina w leczeniu chorób tętnic obwodowych, Kraków 1986
  • Medycyna rodzinna (red. M. Kochen; redaktorzy naukowi polskiego wydania Rafał Niżankowski i Adam Windak), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996
  • Ekonomika medycyny: kompendium dla lekarzy i studentów medycyny (red. Jarosław J. Fedorowski i Rafał Niżankowski), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  • Henrik R. Wulff, Peter C. Gøtzsche, Racjonalna diagnoza i leczenie: wprowadzenie do medycyny wiarygodnej czyli Evidence-Based Medicine (redaktor naukowy wydania polskiego Rafał Niżankowski), PPUiOT „Aktis”, Łódź 2005.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiceminister zdrowia Rafał Niżankowski straci stanowisko, money.pl z 2 grudnia 2004 r.
  2. Co właściwie napisał wiceminister Niżankowski? – Skandal czy kiks?. nil.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-07-21)]., Gazeta Lekarska, nr 1 z 2005 r.
  3. Iwona Hajnosz, Szymon Jadczak, Czy sanepid może być nieczepliwy?, gazeta.pl z 3 marca 2008 r.
  4. Informacja na stronie WSSE. [dostęp 2010-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-30)].
  5. Profil na stronie uczelni. [dostęp 2010-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-12)].
  6. Rafał Niżankowski, ktokogo.pl
  7. Katarzyna Wieczorkiewicz, Lustracja Niżankowskiego. Rozmowa z Rafałem Niżankowskim, Menedżer Zdrowia, nr 1, 2007 r.
  8. M.P. z 2016 r. poz. 664

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]