Rainy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rainy
Rainy
Państwo  Kanada
 Stany Zjednoczone
Powierzchnia 932 km²
Wysokość lustra 383 m n.p.m.
Rzeki wypływające Rainy River
Miejscowości nadbrzeżne Fort Frances, International Falls
Położenie na mapie Ontario
Mapa lokalizacyjna Ontario
Rainy
Rainy
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Rainy
Rainy
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Rainy
Rainy
Ziemia 48°39′N 93°18′W/48,650000 -93,300000

Rainy (ang. Rainy Lake, fr. lac à la Pluie) - jezioro na pograniczu kanadyjsko-amerykańskim, położone około 240 km na zachód od Jeziora Górnego.

Zajmuje powierzchnię 932 km², z czego 741 km² znajduje się na terytorium Kanady (prowincja Ontario), a 191 km² na terytorium Stanów Zjednoczonych (stan Minnesota). Jezioro położone jest na wysokości 338 m n.p.m. Linia brzegowa jeziora jest silnie rozwinięta. Na jeziorze znajduje się wiele wysp i wysepek.

Do jeziora wpada kilka rzek, które łączą ze sobą kilkadziesiąt mniejszych jezior położonych między Rainy i Jeziorem Górnym (m.in. Northern Light Lake, Kawnipi, Lac des Mille Lacs, La Croix, Vermilion). Z jeziora wypływa Rainy River (rivière à la Pluie), która stanowi na całej swojej długości granicę kanadyjsko-amerykańską. Rzeka ta, uchodząca do Jeziora Leśnego, stanowi jeden z cieków systemu rzecznego Nelson.

Brzegi jeziora zamieszkiwały plemiona Kri i Assiniboine. Pierwszym Europejczykiem, który tu dotarł, był w 1688 Jacques de Noyon. W pierwszej połowie XVIII wieku na zachodnim brzegu jeziora powstała osada handlowa na szlaku handlarzy futer. Później rozwijał się tutaj przemysł drzewny i papierniczy.

Najważniejsze miejscowości nad jeziorem Rainy to kanadyjskie miasto Fort Frances (8,3 tys. mieszk.) oraz amerykańskie International Falls (6,7 tys.), położone w miejscu, gdzie Rainy River wypływa z jeziora.

Południowa, amerykańska część jeziora Rainy objęta jest ochroną jako Park Narodowy Voyageurs.

Linki zewnętrzne[edytuj]