Assiniboinowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Assiniboinowie

Assiniboinowie (zwani również Assiniboin, Assiniboine, Stonies, Stony, Nakoda) – Indianie Ameryki Północnej z Wielkich Równin kanadyjskich, w czasach swej świetności zamieszkiwali na zachód od jeziora Winnipeg. Byli sprzymierzeni z Kri. Uprawiali myślistwo, handlowali skórami. Stracili znaczenie w XIX wieku wskutek licznych epidemii. Posługują się językiem assiniboine.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa plemienia jest etnonimem, została im nadana przez Odżibwejów i oznacza „Ci, którzy gotując używają kamieni” lub „kamienni Siuksowie”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plemię Assiniboinów wywodziło się z grupy Yanktonai Dakotów, od których jednakże oddzielili się jeszcze przed 1640 rokiem i wyemigrowali na północny zachód w okolice jeziora Winnipeg. Assiniboinowie byli sprzymierzeńcami Kri, a zajadłymi wrogami Dakotów. Inwazja Brytyjczyków i Francuzów zepchnęła ich znad jeziora Winnipeg na Wielkie Równiny Kanady i Montany, co skonfliktowało ich z konfederacją Czarnych Stóp. Osiedli się w końcu w rejonie górnych biegów rzek Missouri i Saskatchewan. Byli przyjaźnie nastawieni do białych. Na początku XIX wieku plemię zostało przetrzebione przez epidemię ospy. W 1851 roku podpisali traktat z rządem USA, na mocy którego zamknięto ich w rezerwatach.

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Obecnie nadal wielu Assiniboinów żyje w rezerwatach Fort Belknap i Fort Peck w Montanie oraz w prowincjach Saskatchewan i Alberta w Kanadzie.

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

Według danych U.S. Census Bureau, podczas spisu powszechnego w 2000 roku 3946 obywateli USA zadeklarowało, że jest pochodzenia wyłącznie Assiniboine, zaś 4838 – wyłącznie lub między innymi Assiniboine. Ponadto 1740 osób zadeklarowało pochodzenie wyłącznie Assiniboine Sioux, zaś 2145 – wyłącznie lub między innymi Assiniboine Sioux.

W Kanadzie mieszka ok. 1500 osób[potrzebny przypis], w USA – 7000 osób (2000)[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.