Rally Trophy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rally Trophy
Producent Bugbear Entertainment
Wydawca JoWooD
Dystrybutor CD Projekt
Data wydania 9 listopada 2001
Gatunek symulator rajdowy
Tryby gry gra jednoosobowa, wieloosobowa
Język polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Wymagania

procesor Pentium III 500 MHz, 128 MB RAM oraz akcelerator 3D[1]

Rally Trophygra komputerowa, będąca symulatorem jazdy samochodem rajdowym po odcinkach specjalnych. Gracz ma do dyspozycji samochody z lat 60. i 70. XX wieku. Światowa premiera gry odbyła się 9 listopada 2001, a w Polsce 5 grudnia 2001. Producentem jest Bugbear Entertainment, wydawcą JoWooD, a dystrybutorem w Polsce CD Projekt. W polskiej wersji językowej pilotem jest Piotr Gulczyński (chwali lub krytykuje za jazdę, czasami ostrzega przed zwierzęciem znajdującym się na drodze).

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Do dyspozycji gracza oddano dwa tryby – zręcznościowy i rajd. W każdym z nich do wyboru jest kilka poziomów trudności[2].

Rajd[edytuj | edytuj kod]

Zawiera cztery opcje związane z wyścigami:

  • pojedynczy rajd (ang. single rally) – gracz wybiera w jakim państwie ma odbywać się rajd a następnie liczbę odcinków specjalnych;
  • pojedynczy odcinek (ang. single stage) – gracz wybiera jeden odcinek specjalny w dowolnym państwie (jeśli było odblokowane);
  • jazda na czas (ang. time trial) – niepunktowany tryb, w którym gracz mógł poprawiać swoje rekordy ustanowione w innych trybach;
  • mistrzostwa (ang. championship) – użytkownik może brać udział w kolejnych mistrzostwach odbywających się w różnych państwach, jeżeli zajmie co najmniej 6. miejsce w klasyfikacji ogólnej danego wyścigu[2].

Przystępując do gry na poziomie nowicjusza można wybrać jeden z 4 dostępnych samochodów. W grze jest 11 aut, z których każde występuje w dwóch wersjach – zwykłej i zespołu fabrycznego. Są to m.in. Ford Cortina, Fiat 600 Abarth, Morris Mini Cooper, Ford Escort MK1 RS2000, Lancia Stratos, Renault Alpine A110, Volvo Amazon, Opel Kadett i Saab 96. Pojazdy różnią się między sobą takimi cechami jak np. system uszkodzeń, odmienny odgłos silnika. Zostały one wyposażone w napęd na tylną oś. Grę utrudnia brak wmontowanych w samochody układów wspomagania kierowcy (EBD, ASR, ABS).

Przed wyścigiem można dokonać zmiany ustawienia podzespołów samochodu takich jak m.in.: obniżenie lub podwyższenie nadwozia w samochodzie, zmiana siły hamowania i twardość amortyzatorów, wymiana opon.

Tryb zręcznościowy[edytuj | edytuj kod]

W trybie zręcznościowym występują zamknięte tory, po których użytkownik rywalizuje z pięcioma przeciwnikami.

Pokonują oni od 3 do 9 okrążeń (ilość ich można wybrać przed rozpoczęciem wyścigu). Nie występuje tu możliwość regulowania parametrami samochodu. Do pokonania są po 2 odcinki w każdym z pięciu krajów.

Trasy[edytuj | edytuj kod]

Gra zawiera 42 trasy. Każda z nich posiada inne cechy charakterystyczne dla regionu w którym się rozgrywa. Podczas ich tworzenia autorzy zapoznali się ze zdjęciami i filmami, aby jak najbardziej przypominały oryginał z lat 60. i 70. XX wieku[2].

Podczas wyścigu występują zmienne warunki atmosferyczne: pogodny dzień, rażące słońce, pochmurny dzień, może padać deszcz, śnieg, mżawka pojawić się mgła, zamieć, silny wiatr czy wichura, które to wpływają na jazdę. Na trasach można spotkać ruchome elementy (m.in. młyn, wodospad, biegająca po lesie sarna, która może wtargnąć na jezdnię).

Wyścigi odbywają się w państwach takich jak Rosja, Szwecja i Szwajcaria. We wszystkich państwach jest do pokonania 6 odcinków specjalnych, jedynie w Rosji jest ich 8.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Redaktor strony internetowej Gry-Online, Janusz Burda, pozytywnie ocenił grę przyznając jej w recenzji 8 na 10 punktów. Dodatkowo gra otrzymała rekomendację serwisu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rally Trophy, Gry-Online [dostęp 2020-03-10].
  2. a b c d Janusz Burda, Rally Trophy – recenzja gry, Gry-Online, 18 grudnia 2001 [dostęp 2020-03-10].