CD Projekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Optimus”. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
CD Projekt
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1988[1]
Lokalizacja Warszawa
Siedziba Polska, Warszawa, ul. Jagiellońska 74, budynek E
Numer KRS 0000006865
Prezes Adam Michał Kiciński
Ważni pracownicy Katarzyna Weronika Ziółek (Przewodnicząca Rady Nadzorczej)
Branża informatyka
Produkty gry komputerowe
Przychody 142 172 000 zł (przychody ze sprzedaży za 2013)[2]
Dochód 14 851 000 zł (netto za 2013)[2]
Kapitał zakładowy 94 950 000 zł[3]
Giełda GPW
ISIN

PLOPTTC00011

Symbol akcji CDPROJEKT (CDR)
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
CD Projekt
CD Projekt
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
CD Projekt
CD Projekt
Ziemia 52°16′02,3″N 21°01′16,4″E/52,267306 21,021222
Strona internetowa

CD Projekt SA (początkowo Optimus SA) – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych.

Spółka istniała pod swoją pierwszą nazwą w okresie 1988–2011. W latach 90. była jednym z największych producentów komputerów klasy PC w Polsce, następnie poszerzyła działalność na produkcję kas fiskalnych, dostarczanie zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla urzędów i dużych przedsiębiorstw oraz stworzyła jeden z wiodących polskich portali internetowych Onet.pl.

Po podziale i kolejnych przekształceniach struktury kapitałowej, Optimus SA przejął CD Projekt Investment i skoncentrował się prawie wyłącznie na produkcji, lokalizacji i dystrybucji gier komputerowych[3][4][5].

Działalność spółki CD Projekt[edytuj | edytuj kod]

CD Projekt SA jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej główna działalność obejmuje produkcję gier komputerowych, jak również, poprzez spółki zależne, cyfrową dystrybucję programów i filmów innych twórców. Studio deweloperskie CD Projekt RED, będące od października 2011 roku prawnie częścią spółki, zajmuje się przede wszystkim produkcją gier opartych na serii powieści o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Grupa kapitałowa[edytuj | edytuj kod]

CD Projekt jest główną spółką grupy kapitałowej, do której należą także:

 • CD Projekt RED – studio deweloperskie, producent gier komputerowych,
 • GOG.com – serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych.

Historia spółki[edytuj | edytuj kod]

Spółka Optimus SA zmieniła dwukrotnie swoją nazwę i za każdym razem przejmowała ją od innej, zależnej od siebie firmy. 25 lipca 2011 roku spółka przyjęła nazwę CD Projekt RED SA, którą odziedziczyła od posiadanej przez siebie spółki CD Projekt RED Sp. z o.o. Oba podmioty dzieliły jedną nazwę do października 2011 roku, kiedy to spółka-matka połączyła się ze spółką-córką poprzez przeniesienie majątku. We wrześniu 2012 roku spółka CD Projekt Sp. z o.o., również zależna od CD Projekt RED SA zmieniła swoją nazwę na cdp.pl Sp. z o.o. W listopadzie tego samego roku, CD Projekt RED SA zmienił nazwę na CD Projekt SA, co miało ułatwić identyfikację grupy kapitałowej. Nazwa CD Projekt RED przetrwała i odnosi się do studia deweloperskiego, będącego formalnie częścią spółki.

Optimus SA (1988–2011)[edytuj | edytuj kod]

Logo Optimus SA

Przedsiębiorstwo powstało w 1988 roku, jako prywatna firma Romana Kluski. Od 1994 r. Optimus był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 28 sierpnia 2006 Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podjęła decyzję o wycofaniu spółki z GPW. Powodem było niewłaściwie wykonywanie obowiązków informacyjnych przez spółkę. Decyzja nie weszła jednak w życie i Optimus pozostał na giełdzie.

Na początku 2006 r. główna siedziba Optimus SA przeniesiona została z Nowego Sącza do Warszawy, a montaż komputerów na zasadzie outsourcingu do zakładu ABC Data. W tym samym roku firma złożyła również pozew o odszkodowanie w wysokości 35 mln zł za niezgodne z prawem decyzje organów skarbowych z 2002 roku, które według Optimusa doprowadziły do utraty renomy przez firmę, straty 27 mln zł oraz bezpośrednie koszty postępowania skarbowego w wysokości 8 mln zł[1].

31 października 2007 członkowie zarządu Optimusa, Piotr Lewandowski i Michał Lorenc, zostali zatrzymani przez CBŚ w sprawie kontrowersyjnego podwyższenia kapitału w spółce. 16 kwietnia 2008 Lewandowski został ponownie zatrzymany przez CBA pod zarzutem wyprowadzania pieniędzy ze spółki[6].

22 stycznia 2008 roku spółka złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, jednak został on wycofany po przeprowadzeniu publicznej emisji akcji, z której część wpływów (13,5 mln zł) została przeznaczona na pokrycie zobowiązań. Kolejny wniosek o upadłość został zgłoszony przez firmę Zatra, jednak sądy obu instancji oddaliły go[7].

Optimus jest twórcą największego polskiego portalu internetowegoOnet.pl. Po sprzedaży udziałów w firmie przez jej założyciela Romana Kluskę portal internetowy został przekazany do spółki-córki Onet.pl SA, która następnie została przejęta przez grupę ITI, a w 2012 roku trafiła w ręce grupy Axel Springer Polska. Nazwa Onet.pl pochodzi od słowa OptimusNET.

CD Projekt RED SA (2011–2012)[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2010 roku ujawniono plany połączenia Optimusa z firmą CD Projekt Investment, właścicielem dystrybutora gier komputerowych CD Projekt[8]. Powodem była chęć szybkiego wejścia silniejszego finansowo CD Projekt Investment na giełdę papierów wartościowych. Od tego czasu działalność spółki skoncentrowała się niemal wyłącznie na produkcji, dystrybucji i lokalizacji gier komputerowych[5]. Formalne przejęcie CD Projekt Investment przez Optimusa nastąpiło 3 stycznia 2011 roku[9].

Według skonsolidowanego raportu finansowego za pierwszy kwartał 2011 Optimus S.A był właścicielem następujących spółek: CD Projekt Sp. z o.o. (dystrybucja i lokalizowanie gier komputerowych), CD Projekt RED Sp. z o.o. (produkcja własnych gier komputerowych), Porting House Sp. z o.o. (tłumaczenie i lokalizacja gier oraz przenoszenie gier na różne platformy cyfrowe), GOG Ltd. (cyfrowa dystrybucja gier komputerowych przez internet i sieci komórkowe), Optibox Sp. z o.o. i Metropolis Software Sp. z o.o., przy czym ostatnie dwie z tych spółek znajdują się w stanie likwidacji[3].

Według tego samego raportu 43,76% akcji Optimus SA należał do porozumienia osób fizycznych, w skład którego wchodzą Michał Kiciński (17.23%), Marcin Iwiński (16.76%), Piotr Nielubowicz (6,45%) i Adam Kiciński (3,32%), 9,48% akcji należy do PKO TFI SA, a pozostałe 46,76% jest rozproszone wśród drobnych akcjonariuszy z których żaden nie ma więcej niż 5% akcji[3].

25 lipca 2011 roku nastąpiła formalna zmiana nazwy spółki z Optimus Spółka Akcyjna na CD Projekt RED Spółka Akcyjna[10]. W listopadzie następnego roku spółka przyjęła nazwę CD Projekt Spółka Akcyjna[11].

Przejęcie Optimusa i uczynienie go główną spółką grupy kapitałowej dało holdingowi istotną korzyść. Dzięki przejęciu CD Projekt Sp. z o.o. i CD Projekt RED Sp. z o.o. przez Optimusa i jego połączeniu z CD Projekt Investment grupa spółek mogła wejść na giełdę dużo łatwiej niż w przypadku przekształcania tej ostatniej w spółkę akcyjną i jej przygotowania do debiutu na parkiecie w tradycyjny sposób.

Sprzedaż marki Optimus (2013)[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2013 roku CD Projekt SA sprzedał markę Optimus spółce AB SA. W rezultacie powstała zależna od niej spółka Optimus sp. z o.o., która, podobnie jak wszystkie kiedykolwiek związane z marką podmioty gospodarcze, świadczy usługi z zakresu informatyki[12].

Identyfikacje graficzne firmy[edytuj | edytuj kod]

Logo spółki do maja 2014 roku

Logo spółki CD Projekt SA do maja 2014 roku różniło się od dawnego logotypu spółki cdp.pl jedynie barwą. Wspomniany logotyp był czerwony, podczas gdy grafika korporacyjna pierwotnej spółki CD Projekt miała kolor niebieski. Ta identyfikacja graficzna firmy bazowała na logo CD Projekt RED S.A., w którym dodatkowo widniały 3 litery: R,E i D o tym samym kroju co reszta napisu, ale w kolorze bordowym podobnie jak pierwsze litery nazwy, czyli 'C' i 'D'. Logo studia deweloperskiego (pierwotnie CD Projekt RED Sp z o.o.) również zawierały ten sam logotyp, przy czym litery słowa RED zostały umiejscowione pionowo przy literze T. Wcześniejsze logo studia zawierało napis "RED STUDIO" i wizerunek budynków przemysłowych.

Dawna grupa kapitałowa Optimusa[edytuj | edytuj kod]

Spółka Optimus SA zajmowała się głównie produkcją komputerów, ale poprzez swoje spółki zależne obecna była także na rynku produkcji i dystrybucji gier i programów komputerowych, czy w rozwijającym się wówczas rynku portali internetowych.

Optimus Nexus[edytuj | edytuj kod]

Spółka Optimus Nexus Sp. z o.o. zajmowała się produkcją gier komputerowych i programów edukacyjnych. Ważniejsze produkcje spółki to: Encyklopedia kosmosu, Encyklopedia zwierząt – ssaki, Encyklopedia świata – Ameryka Południowa, Encyklopedia świata – Ameryka Północna, Lasy Podpoduszańskie, Sekrety Króla, Tuguli – Wieże Aniołów, Pył, Moje pierwsze ABC, Moje pierwsze 123 zabawy matematyczne, Orient – Praktyczny przewodnik po Azji, Tomek i Oskar, Moje pierwsze zabawy z ortografią, Perełki Europy Środkowej, czy Blitzkrieg – Historia II wojny światowej.

Spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców 5 listopada 2001 roku[13].

Optimus Pascal[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Onet.pl.

Spółka Optimus Pascal SA (początkowo Optimus Pascal Multimedia SA) była dystrybutorem programów edukacyjnych i gier komputerowych wyprodukowanych zarówno przez Optimus Nexus, jak i brytyjskiego Dorling Kindersley. Główne zlokalizowane produkcje to: Encyklopedia przyrody, Encyklopedia wszechświata, Encyklopedia człowieka, Multimedialne La La La – Piosenki z całego świata, Encyklopedia kotów, Encyklopedia ptaków, Jak to działa, Multimedialna Encyklopedia Powszechna, Clash, Zagadki Lwa Leona, Tajemnice domu strachów, Marzenia złotej rybki, Encyklopedia małego człowieka, Moje pierwsze spotkanie z komputerem, Moje pierwsze zabawy ze sztuką, Moja pierwsza Biblia, Encyklopedia dla dzieci, Słownik obrazkowy dla dzieci, Encyklopedia dinozaurów oraz Ojciec święty. W kolejnych latach działalności spółka zajmowała się rozwojem portalu internetowego Onet.

Ostatecznie spółka została przekształcona w Grupę Onet SA.

Optikom-Bis[edytuj | edytuj kod]

Spółka Optikom-Bis Sp. z o.o. powstała w 1989 jako KPHU "BIS" Sp. z o.o., podmiot początkowo niepowiązany kapitałowo z Optimusem. Jednak współpraca obu firm na gruncie handlowym zaowocowała przejęciem spółki w 1993 roku[14] i zmianą nazwy na Optimus BIS Sp. z o.o. Zajmowała się instalacją kas fiskalnych, projektowaniem instalacji sieci komputerowych, produkcją oprogramowania, serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym sprzętu komputerowego i jego dostawą. Była również dystrybutorem gier komputerowych. W 2002 roku Optimus BIS zmienił nazwę na Optikom-Bis Sp. z o.o. i pod tą nazwą działa do dziś, obecnie na polu obsługi informatycznej przedsiębiorstw. Spółka nie ma już związków kapitałowych z dawnym Optimusem.

Optimus IC[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Novitus.

Optimus IC SA był producentem kas fiskalnych. W roku 2005 spółka ta zmieniła swoją nazwę na Novitus SA i zadebiutowała na GPW, a w kolejnym stała sie własnością przedsiębiorstwa Comp SA. Ostatecznie, w 2011 roku w wyniku fuzji z nim, Novitus funkcjonuje jedynie jako jego oddział i marka usług.

OPTIbox[edytuj | edytuj kod]

Spółka OPTIbox sp. z o.o. rozpoczęła działalność w lipcu 2004 roku. Zajmowała się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Jej partnerami były takie przedsiębiorstwa jak Intel, Microsoft, Epson i Logitech[15].

OPTeam[edytuj | edytuj kod]

OPTeam SA (wcześniej Optimus Comfort) jest przedsiębiorstwem produkującym systemy oparte na kartach elektronicznych. Nie posiada obecnie związków kapitałowych z dawną spółką-matką.

Optimus Enterprise[edytuj | edytuj kod]

Spółka powstała w 2001 roku po przejęciu przez Optimusa spółki TCH Systems. Obszar jej działalności obejmował wdrażanie systemów ERP. Zarząd przedsiębiorstwa złożył wniosek o jego upadłość 19 sierpnia 2003 roku[16].

Optimus Consulting[edytuj | edytuj kod]

Optimus Consulting to spółka, która do początku 2002 roku nosiła nazwę TCH Consulting nim została przejęta przez Optimus SA.

CD Projekt Investment[edytuj | edytuj kod]

Dawne logo CD Projektu

CD Projekt Investment to aktualnie nieistniejąca spółka holdingowa w grupie kapitałowej CD Projekt. Prowadziła działalność w zakresie dystrybucji, lokalizacji i produkcji gier komputerowych, zajmowała się dystrybucją filmów.

Spółka wydzielona została z firmy CD Projekt Sp. z o.o. w 2008 roku jako podmiot zarządzający. W marcu 2010 roku ujawniono plany jej połączenia z polską firmą komputerową Optimus[8]. W październiku 2010 spółkę opuścili jej twórcy – Marcin Iwiński i Michał Kiciński[17]. Formalne przejęcie CD Projekt Investment przez Optimusa nastąpiło 3 stycznia 2011 roku[9]. 25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym, CD Projekt Investment zastąpiony został przez Optimus[18]. W marcu 2011 do firmy powrócił Michał Kiciński[19]. 24 lutego 2011 spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców. Funkcje zarządcze w holdingu stanowi obecnie spółka CD Projekt SA.

CDI posiadał udziały w firmach Porting House (studiu zajmującym się tłumaczeniem i lokalizacją gier komputerowych) oraz Gram.pl (portalu internetowym).

Przypisy

 1. a b Jarosław Sidorowicz: Optimus pozywa skarb państwa o 35 mln zł. W: Wyborcza.pl [on-line]. Agora SA, 2006-08-05. [dostęp 2008-09-06].
 2. a b Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej CD PROJEKT za 2013. CD Projekt SA, 2014-03-18. [dostęp 2014-10-05].
 3. a b c d Skonsolidowane sprawozdanie finansowe QS1/2011. Optimus SA, 2011-05-13. [dostęp 2011-05-18].
 4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej za 2010 r.. Optimus SA, 2011-04-29. [dostęp 2011-05-18].
 5. a b Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2010 r.. Optimus SA, 2011-04-29. [dostęp 2011-05-18].
 6. CBA zatrzymało byłego prezesa Optimusa. Wirtualna Polska, 16 kwietnia 2008.
 7. Sąd potwierdził odrzucenie wniosku o upadłość Optimusa. Bankier.pl SA, 2008-09-26. [dostęp 2008-11-04].
 8. a b CD Projekt Investment oraz Optimus SA. cdprojekt.pl. [dostęp 2010-03-30].
 9. a b Optimus SA połaczył się ze spółką zależną CDP Investment sp. z o.o.. inwestycje.pl, 2011-01-03. [dostęp 2011-01-03].
 10. Andrzej Maciejewski: Optimus to już CD Projekt RED. computerworld.pl, 2011-07-29. [dostęp 2011-10-12].
 11. Cezary Iwański wzmocnił Radę Nadzorczą CD Projekt RED jako członek niezależny
 12. Media2: Kultowa marka Optimus wraca na rynek
 13. KRS: Optimus Nexus Sp. z o.o.
 14. Optikom-Bis - Historia
 15. Sprawozdanie z działalności Grupy OPTIMUS S.A. za rok 2008
 16. Koniec Optimus Enterprise
 17. Michał Kiciński i Marcin Iwiński odchodzą z CD Projektu!. gry.wp.pl, 2010-10-08. [dostęp 2011-01-03].
 18. XV. WPISY DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO. internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy, 2011-02-09. [dostęp 2011-02-17].
 19. Michał Kiciński wraca do CD Projekt, potwierdza Wiedźmina 2 na konsole albo dodatek do gry. gram.pl, 2011-03-25. [dostęp 2011-04-12].