Ramūnas Karbauskis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramūnas Karbauskis
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1969
Naisiai
Przewodniczący LVŽS
Okres od 2009
Przynależność polityczna LVŽS
Poprzednik Kazimiera Prunskienė

Ramūnas Karbauskis (ur. 5 grudnia 1969 w Naisiai w rejonie szawelskim) – litewski polityk, rolnik, przewodniczący Litewskiego Związku Zielonych i Rolników, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1992 studia agronomiczne na Litewskim Uniwersytecie Rolniczym. Rok później powołał spółkę prawa handlowego "Agrokoncernas", obejmując stanowisko prezesa jej zarządu. Pozostaje jednym z jej największych akcjonariuszy, należy do największych właścicieli ziemskich na Litwie.

W 1996 uzyskał mandat poselski jako kandydat niezależny. W 1997 i 2000 był wybierany do rady rejonu szawelskiego. Przystąpił do Litewskiej Partii Chłopskiej, w 1998 objął stanowisko jej przewodniczącego. W 2000 ponownie wszedł w skład krajowego parlamentu na czteroletnią kadencję, przez rok był pierwszym wicemarszałkiem Sejmu. W 2001 nawiązał współpracę z Partią Nowej Demokracji, doprowadzając do konfederacji obu ugrupowań, przekształconej następnie w jednolity Litewski Ludowy Związek Chłopski (LVLS).

Po 2004 czasowo wycofał się z działalności politycznej. Powrócił do niej w 2009. Zastąpił wówczas Kazimierę Prunskienė na stanowisku przewodniczącego partii, która ustąpiła po porażkach wyborczych LVLS. W 2012 stanął na czele zreorganizowanego ugrupowania Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS). W 2014 z ramienia tej partii został wybrany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji[1], jednak odmówił objęcia mandatu.

W wyborach w 2016 ponownie uzyskał mandat posła na Sejm Republiki Litewskiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]