Rapická hora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rapická hora
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony północno-zachodniej z czeskiej drogi nr 291.
Państwo  Czechy
Położenie Nové Město pod Smrkem
Pasmo Góry Izerskie
(czes. Jizerské hory
Wysokość 708 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rapická hora”
Ziemia50°54′43,168″N 15°16′02,812″E/50,911991 15,267448

Rapická hora (708 m n.p.m.) – wzniesienie w północno-środkowych Czechach, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich (czes. Jizerské hory).

Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Gór Izerskich, po północnej stronie od wzniesienia Smrek około 2,6 km na południowy wschód od miejscowości Nové Město pod Smrkem i 2,1 km na północ od wzniesienia Smrek[1].

Jest to wzniesienie charakteryzujące się dość stromymi zboczami, nieregularną rzeźbą i urozmaiconym ukształtowaniem z wyraźnie zaznaczoną częścią szczytową. Wyrasta niewielkim wałem w kształcie rogala z północnego zbocza Smreka. Zbocza południowe w części grzbietowej, opadają w dół o około 6 m względem wierzchołka i przechodzą w strome północne zbocze Smreka. Zbocza: wschodnie i zachodnie stromo opadają – zachodnie w kierunku doliny potoku Lomnice, wschodnie do doliny Lužyckiego potoku. Po południowej stronie od wzniesienia Smrek oddzielone jest małym siodłem. Wzniesienie wyraźnie wydzielają doliny od wschodu dolina Lužyckiego potoku a od zachodu dolina rzeki Lomnice.

Podłoże wzniesienia budują skały bloku karkonosko-izerskiego, są to przede wszystkim gnejsy, łupki łyszczykowe i amfibolity ze znaczną mineralizacją, skały zawierają rudy cyny i żelaza. Szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa warstwa młodszych osadów: glin, żwirów, piasków i lessów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich i osadów powstałych w chłodnym, peryglacjalnym klimacie.

Szczyt oraz zbocza w całości porasta las iglasty z niewielką domieszką drzew liściastych. Zboczami trawersują ścieżki i drogi leśne, a wschodnim podnóżem przechodzi granica państwowa, wzdłuż której płynie Lužycký potok. Położenie wzniesienia, kształt oraz płaska część szczytowa czynią wzniesienie trudno rozpoznawalnym w terenie. Po północnej stronie wzniesienia prowadzi droga nr 361 do byłego przejścia granicznego z Czechami Czerniawa-Zdrój-Nové Město pod Smrkem. Na północnym zboczu poniżej szczytu znajdują się stare nieczynne wyrobiska górnicze oraz wyraźnie widoczne ślady po dawnej działalności górniczej.

W przeszłości wzniesienie miało nazwę: niem. Raplitz.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Nazwa wzniesienia wywodzi się od nazwiska Hansa Rapperta, jednego z górników z Tyrolu, którzy pracowali w miejscowych kopalniach.
  • Ze zboczy wzniesienia od połowy XVI wieku do połowy XIX wieku, wydobywano rudy: cyny (kasyteryt), srebra i żelaza. Do obecnych czasów zachowały się resztki wyrobisk górniczych, które zostały częściowo zasypane lub zalane.
  • W przeszłości na zboczach wzniesienia funkcjonowały kopalnie i sztolnie o nazwach: Děti Izraele, František, Nad Františkem, Rapold, Beránek Boží, Bohatá útěcha i inne[2]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • Przez szczyt nie prowadzą szlaki turystyczne. Na szczyt wzniesienia można dojść leśnymi ścieżkami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]