Ratusz w Gniewkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ratusz w Gniewkowie
Symbol zabytku nr rej. A/1567 z 4.08.2010
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Gniewkowo

Adres

Dworcowa 17

Kondygnacje

2

Rozpoczęcie budowy

1908

Ukończenie budowy

1914

Pierwszy właściciel

Miasto Gniewkowo

Obecny właściciel

Urząd Stanu Cywilnego

Położenie na mapie Gniewkowa
Mapa konturowa Gniewkowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Gniewkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Gniewkowie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Gniewkowie”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Gniewkowie”
Położenie na mapie gminy Gniewkowo
Mapa konturowa gminy Gniewkowo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Gniewkowie”
Ziemia52°53′36,2″N 18°24′28,8″E/52,893389 18,408000

Ratusz w Gniewkowie – zabytkowa dawna siedziba władz miejskich, obecnie Urzędu Stanu Cywilnego, znajdująca się w mieście Gniewkowo, w powiecie inowrocławskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

Ratusz został zbudowany w stylu historyzującym z elementami Rundbogenstilu w latach 1908 – 1914. Jest to budowla murowana, wzniesiona z cegły i nieotynkowana. Ściany budynku są ustawione na ceglanym fundamencie. Dach ratusza jest pokryty dachówką ceramiczną karpiówką. Ratusz został zbudowany na planie prostokąta z centralnie umieszczonym przedsionkiem w fasadzie oraz silnie wysuniętym z lica ryzalitem. Budowla posiada dwie kondygnacje, jest częściowo podpiwniczona, charakteryzuje się użytkowym poddaszem, nakrywa ją dach czterospadowy z lukarnami, na dachu centralnie usytuowana jest ażurowa sygnaturka, zwieńczona cebulastym dachem hełmowym. Fasada budynku jest pięcioosiowa, symetryczna, z wspomnianym wyżej przedsionkiem mieszczącym wejście główne, zakończonym murowanym balkonem. Artykulacja horyzontalna fasady jest zaznaczona przez pasy gzymsów. Gzyms wieńczący jest wielouskokowy, ujęty od dołu jest fryzem kostkowym, w którym zostały wkomponowane ceramiczne kształtki, z kolei gzyms międzykondygnacyjny jest kostkowy. Półkoliście zamknięte otwory okienne i drzwiowy umieszczone są w ceglanych opaskach z zaznaczonym zwornikiem. Narożniki obiektu są zaakcentowane pilastrami z płytkimi blendami w środku i zwieńczają je sterczyny z kulą. Otwory okienne zakończone są półkoliście i ostrołukowo. We wnętrzu zachowała się stolarka drzwiowa a także drewniane schody i dekoracyjne słupki klatki schodowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr XXIX/140/2016 Rady Miejskiej w Gniewkowie z dnia 28 września 206 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Gniewkowo na lata 2016 - 2019 [online], Dziennik urzędowy województwa kujawsko-pomorskiego, 7 października 2016, s. 54 [dostęp 2023-04-05] (pol.).