Reprezentacja Australii w krykiecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Reprezentacja Australii w krykiecie, obok reprezentacji Anglii, najstarsza drużyna narodowa w krykiecie (pierwszy międzynarodowy test rozegrano między Australią a Anglią w 1877, wygrała go Australia różnicą 45 runów). Statystycznie reprezentacja Australii jest najlepszą drużyną świata. W kategorii meczów testowych Australia wygrała 320 z 687 rozegranych przez nią testów (stan na kwiecień 2007)[1] i od 2001, kiedy International Cricket Council zaczął prowadzić oficjalne rankingi reprezentacji krajów, nieprzerwanie znajduje się na pierwszym miejscu tego rankingu[2]. Australia zajmuje także pierwsze miejsce w kategorii meczów międzynarodowych[3], choć w 2007, tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata, na krótko spadła na drugie miejsce. Australia to jedyny kraj, który do tej pory trzykrotnie wygrał mistrzostwa świata.

Reprezentacja kraju[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Australijscy krykieciści.

Raz w roku Cricket Australia (oficjalny związek krykieta w Australii) ogłasza listę "szerokiej reprezentacji" na której znajduje się 25 graczy. Zakontraktowani krykieciści otrzymują roczną pensję oraz ewentualne dodatkowe nagrody pieniężne za wygrane mecze. Do reprezentacji mogą być powołani także inni gracze.

Lista zakontraktowanych graczy na sezon 2007/08[4]:

W porównaniu z poprzednik rokiem z listy odeszli gracze którzy zakończyli karierę: Glenn McGrath, Shane Warne, Damien Martyn i Justin Langer, natomiast Michael Kasprowicz i Simon Katich nie otrzymali nowego kontraktu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]