Restart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy resetu urządzenia. Zobacz też: inne znaczenia tego pojęcia.
Przycisk Reset na obudowie konsoli do gry PlayStation 2

Restart lub reset – zakończenie pracy dowolnego urządzenia elektronicznego lub cyfrowego w celu załadowania od nowa systemu operacyjnego, sterowników lub innego oprogramowania.

Jeśli urządzenie cyfrowe nie reaguje na polecenia, można zastosować tzw. miękki restart (ang. soft reset), który może być inicjowany zarówno przez inny działający system (np. watchdog) jak i przez użytkownika.

Jeśli jednak oprogramowanie nie reaguje na żadne z poleceń, koniecznym staje się wykonanie tzw. twardego restartu (ang. hard reset), który na poziomie sprzętu (bez udziału oprogramowania) przywraca urządzenie (np. komputer) do stanu jak po włączeniu zasilania. Twardy reset wykonywany jest poprzez użycie przycisku 'Reset' na obudowie urządzenia (zobacz zdjęcie obok) lub poprzez tak długie przytrzymanie przycisku Power aż urządzenie zostanie wyłączone i ponowne włączenie urządzenia. To drugie rozwiązanie jest stosowane najczęściej w notebookach, gdzie fizycznie nie występuje przycisk resetu.

Najczęsciej w serwerach lub systemach wbudowanych dostępna jest opcja automatycznego restartu wykorzystującego system watchdog do bezobsługowej naprawy systemu operacyjnego, w przypadku, gdy nie reaguje on na zapytania watchdoga.

Restart może być również niepożądanym skutkiem wynikającym z problemów ze sprzętem, zasilaniem lub oprogramowaniem.

Czas pomiędzy restartami systemu i innymi przerwami w pracy komputera – szczególnie serwera – jest nazywany uptime.

Restart automatyczny[edytuj | edytuj kod]

Większość systemów operacyjnych może być skonfigurowana tak, by komputer sam się zresetował w zaplanowanym czasie, po awarii zasilania, czy po tzw. Fatal system error czyli krytycznym błędzie systemu lub kernel panic. W sposób jaki się to odbywa zależy od tego, czy restart jest obsługiwany w oprogramowaniu, czy na poziomie sprzętu. Systemy operacyjne z rodziny Windows NT (Windows NT 3.1, a także Windows 7) wyświetlają Blue Screen of Death z komunikatem o błędzie i, w zależnośco od ustawień systemu, restartują komputer.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]