Richard Ashworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Ashworth
Ilustracja
Richard Ashworth (2014)
Data i miejsce urodzenia 17 września 1947
Folkestone
Zawód, zajęcie polityk

Richard James Ashworth (ur. 17 września 1947 w Folkestone) – brytyjski polityk i rolnik, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie średnie i dyplomy instytutów agronomicznych. Prowadził gospodarstwo rolne w Nowej Zelandii, następnie od 1972 do 2001 w East Sussex. Pod koniec lat 70. założył własne przedsiębiorstwo przetwórcze, kierował też firmą United Milk PLC i związkiem farmerów.

W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Został wybrany z listy Brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Zasiadał w Komisji Budżetowej, Delegacji do wspólnej komisji parlamentarnej Unia Europejska-Meksyk oraz w Delegacji do spraw stosunków z Mercosurem. W 2009 uzyskał reelekcję. W VII kadencji wstąpił do nowej grupy pod nazwą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, został też członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2014 po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat eurodeputowanego. W trakcie kadencji VIII kadencji PE przeszedł do frakcji chadeckiej, przestał też być członkiem Partii Konserwatywnej. W 2019 dołączył do nowej formacji pod nazwą The Independent Group[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Change UK party approved for European elections (ang.). bbc.com, 16 kwietnia 2019. [dostęp 2019-04-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]