Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
Ilustracja
Skrót ECR
Lider Ryszard Legutko,
Raffaele Fitto
Data założenia 22 czerwca 2009
Adres siedziby Rue Wiertz – ATR 07K 070, B- 1047 Bruksela, Belgia
Ideologia polityczna konserwatyzm, antyfederalizm[1]
Barwy niebieski, biały
Obecni eurodeputowani
61 / 705
Strona internetowa

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, EKR (ang. European Conservatives and Reformists, ECR) – grupa w Parlamencie Europejskim, utworzona po wyborach do PE w 2009 przez partie konserwatywne. Reaktywowana również po wyborach w 2014. Program EKR bazuje na tzw. Deklaracji Praskiej[2], głoszącej takie wartości, jak wolność jednostki, poparcie dla wolnego rynku i inne.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z zapowiedzią Williama Hague z 22 czerwca 2009 decyzję o przystąpieniu do frakcji podjęło 55 posłów z ośmiu państw, co stawiało ECRG na 4. miejscu pod względem liczebności. W skład grupy weszły Partia Konserwatywna (CP) z Wielkiej Brytanii, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z Polski oraz Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z Czech, a także pojedynczy przedstawiciele innych ugrupowań[3].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczącymi grupy byli Michał Kamiński (2009–2011), Jan Zahradil (2011), Martin Callanan (2011–2014). W VIII kadencji jej liderem został Syed Kamall.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „The sovereign integrity of the nation state, opposition to EU federalism and a renewed respect for true subsidiarity.” - Suwerenna integralność państw narodowych, sprzeciw wobec europejskiego federalizmu oraz szacunek dla autentycznej subsydiarności”
  2. The Prague Declaration and Principles (ang.). conservatives.com, 22 czerwca 2009.
  3. Conservative MEPs form new group (ang.). bbc.co.uk, 22 czerwca 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]