Richard Garfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Richard Channing Garfield (ur. 26 czerwca 1963 w Filadelfii) – amerykański projektant gier który stworzył Magic: The Gathering, pierwszą kolekcjonerską grę karcianą. MTG zadebiutowało w 1993 roku, a sukces gry zrodził wiele imitacji. Podczas gdy inni twórcy znanych gier często nie byli w stanie powtórzyć sukcesu lub dobrze zarządzać swoim dziełem, Garfield nadzorował pomyślny rozwój MTG.

Wczesne życie i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Garfield urodził się w Filadelfii, z powodu pracy jego ojca w architekturze dzieciństwo spędził w wielu miejscach na całym świecie. Jego rodzina w końcu osiedliła się w Oregonie, kiedy miał dwanaście lat. Chociaż zawsze był zainteresowany puzzlami i grami, jego pasja do gier zaczęła się, kiedy poznał Dungeons & Dragons[1]. Garfield zaprojektował swoją pierwszą grę, gdy miał 13 lat.

Edukacja i Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1985 roku otrzymał tytuł Bachelor of Science w dziedzinie matematyki komputerowej. Dołączył do Bell Laboratories, a następnie postanowił kontynuować naukę kombinatoryki na University of Pennsylvania.

Podczas poszukiwania wydawcy dla gry RoboRally[1], którą zaprojektował w 1985 roku Garfield poznał Petera Adkisona z Wizards of the Coast, który wyraził zainteresowanie dynamiczną grą z małą liczbą elementów. W tym celu, Garfield połączył pomysły z dwóch poprzednich gier by wymyślić grę karcianą, Magic: The Gathering. Grupa testerów, obejmujący głównie kolegów twórcy ze studiów, uformowała się wokół rozwijającej gry.

W 1993 uzyskał stopień doktora w kombinatoryce na Uniwersytecie Pensylwanii.

Magic: The Gathering weszło do sprzedaży w tym samym roku. Testerzy zaczęli samodzielnie rozwijać dodatki, które były następnie przekazywane do edycji Garfieldowi. W 1994 Garfield opuścił uczelnię, aby dołączyć do Wizards of the Coast, jako projektant gier na pełnym etacie[1]. Stworzył system turniejów, w MTG co było wcześniej rzadko spotykane w grach karcianych. W 1999 r. został wpisany wraz z MTG do Adventure Gaming Hall of Fame[2]. W końcu opuścił, Wizards aby stać się niezależnym projektantem gier[1]. Nadal sporadycznie współpracuje przy grze Magic: The Gathering. Ostatnio, stworzył gry King of Tokyo (2011) i SolForge (2012). Swoją uwagę skupił na grach wideo, pracował w projektowaniu i rozwoju Schizoid i Spectromancer[1].

Zaprojektowane gry[edytuj | edytuj kod]

Część gier zaprojektowanych przez Garfielda:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]