Rimac Ampster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rimac Ampster
Producent

Rimac

Zaprezentowany

Sierpień 2013

Okres produkcji

2012

Miejsce produkcji

Chorwacja Sveta Nedelja

Dane techniczne
Segment

sportowe segmentu C

Typy nadwozia

2-drzwiowa targa

Napęd

tylny

Długość

3786 mm

Szerokość

1708 mm

Wysokość

1117 mm

Rozstaw osi

2330 mm

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Opel Speedster

Konkurencja

Tesla Roadster

Rimac Ampsterelektryczny samochód sportowy klasy kompaktowej wyprodukowany przez chorwackie przedsiębiorstwo Rimac w 2012 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku chorwackie przedsiębiorstwo Rimac Automobili wykorzystało produkowany w pierwszej dekadzie XXI wieku egzemplarz niewielkiego samochodu sportowego Opel Speedster[1] do budowy własnego, sportowego samochodu elektrycznego o nazwie Rimac Ampster[2]. Okolicznością, w której pojawił się pomysł zbudowania pojazdu była kolizja spalinowego egzemplarza, podczas którego naprawy zdecydowano się zastąpić jego napęd w pełni elektrycznym[2].

Pod kątem wizualnym pojazd zyskał własne oznaczenia firmowe, a także naklejkę z numerem O1 i napis Rimac Automobili na drzwiach[2]. Ampster został dopuszczony do ruchu ulicznego i zarejestrowany w chorwackim urzędzie, pozwalając na swobodne testowanie układu napędowego przeznaczonego do seryjnych modeli Rimaca[2]. Podczas prac nad prototypem zdecydowano się także zamontować w kabinie pasażerskiej duży dotykowy ekran systemu multimedialnego[2].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Rimac Ampster został zbudowany tylko w jednym egzemplarzu i nie został przeznaczony do seryjnej produkcji ani sprzedaży dla klientów prywatnych[2]. Pojazd powstał wyłącznie w celu testowania elektrycznego układu napędowego w fazie rozwojowej[2].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Układ napędowy Rimaca Ampster tworzy silnik elektryczny o mocy 242 KM i osiągający 460 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pozwala to osiągnąć 100 km/h w 3,4 sekundy i rozpędzić się do 220 km/h. Bateria o pojemności 21 kWh pozwala przejechać na jednym ładowaniu, które do pełna trwa 6 godzin, około 140 kilometrów[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]