Robert Yates

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Lee Yates, Jr. (ur. 27 maja 1952) – amerykański seryjny morderca, który na terenie Spokane zamordował 16 osób, w tym 14 prostytutek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Robert Yates urodził się i wychował w miasteczku Oak Harbor na wyspie Whidbey Island w stanie Waszyngton. Pochodził z religijnej rodziny. W 1975 roku był zatrudniony jako strażnik w miejscowym więzieniu stanowym. Przepracował tam sześć miesięcy. Następnie ożenił się. Miał pięcioro dzieci. Razem z rodziną zamieszkał w Spokane.

Od 1977 roku pełnił służbę wojskową. Był pilotem helikoptera Bell OH-58 Kiowa. Służył w Niemczech, uczestniczył w operacji Pustynna Burza i zaopatrywał w żywność ludność somalijską. Był pilotem przez 19 lat. Otrzymał kilka medali.

Zbrodnie[edytuj | edytuj kod]

22 lutego 1990 na brzegu rzeki Spokane policjanci natrafili na nagie zwłoki kobiety rasy czarnej. Ofiarą była prostytutka z East Sprague Avenue. W jej głowie tkwiły dwa pociski z pistoletu małego kalibru. Oprawca zamordował ją gdzieś indziej i podrzucił w miejsce ich późniejszego znalezienia. Zaledwie miesiąc później przy trasie szybkiego ruchu znaleziono kolejne zwłoki prostytutki. Scenariusz był taki sam jak za pierwszym razem. Z głowy ofiary wydobyto pocisk kalibru 0,22 cala.

Kolejne zwłoki znaleziono 15 maja 1990 roku w rejonie Spokane River.

Następnie 13 maja 1992 przy autostradzie, pewien kierowca zauważył w rowie nagie ciało kobiety. Przyczyną śmierci były strzały w głowę. Ustalono że ofiara zaginęła dwa tygodnie wcześniej w okolicach East Sprague Avenue. Po tej zbrodni nastąpiły trzy lata ciszy.

W 1995 w północnym rejonie stanu Waszyngton, w hrabstwie Kitsap, znaleziono zwłoki 60-letniej alkoholiczki. Ofiara tym razem nie była prostytutką. Detektywi prowadzący śledztwo zaczęli się obawiać, że morderca zaczął się przemieszczać po kraju w celu poszukiwania kolejnych ofiar. Jednak zbrodniarz powrócił w okolice Spokane pod koniec wiosny 1996 roku. Wtedy w gęstych zaroślach natrafiono na szczątki kolejnej ofiary. Znaleziona prostytutka zaginęła miesiąc wcześniej w centrum Spokane.

26 sierpnia 1997 znaleziono dwa kolejne ciała prostytutek. Jedna z nich miała zaledwie 16 lat i była najmłodszą ofiarą Roberta Yatesa. Po bliższych oględzinach detektywi doszli wniosku, że młoda prostytutka nie dała się łatwo pozbawić życia i stoczyła z mordercą walkę. Świadczyły o tym ubytki w jej biżuterii oraz brak jednej sztucznej rzęsy. Detektywi dowiedzieli się, że 16-latka była widziana ostatnio, gdy wsiadała do białego Chevroleta. Był to ważny trop w śledztwie.

Do listopada 1997 roku detektywi jeszcze trzy razy dowiedzieli się o znalezieniu ciał kolejnych kobiet zamordowanych przez Roberta Yatesa. Po tych znaleziskach policja wyznaczyła za niego nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów, a rok później podwoiła tę kwotę.

26 grudnia 1997 policja otrzymała doniesienie, że przy zbiegu ulic 14. i Carnahan, na pokrytym zielskiem pustkowiu, przy placu budowy nowych domów, znaleziono ciała dwóch kobiet.

8 lutego 1998 odkryto kolejne ciało prostytutki. Po tym odkryciu policja dokładnie przeczesała okolicę w obawie, że zwłok może być więcej, ale na nic nie natrafiono. Dopiero w kwietniu znaleziono szkielet kolejnej ofiary. Dziewczyna zaginęła rok wcześniej w listopadzie.

Wkrótce policjanci zaczęli filmować samochody, do których wsiadają prostytutki w Spokane by następnie sprawdzać ich tablice rejestracyjne. Niestety nie udało się zapobiec trzem kolejnym zabójstwom.

W nocy 10 listopada 1998 w czasie obserwacji policyjnej zatrzymano Roberta Yatesa jadącego z prostytutką. Kobieta twierdziła, że zna kierowcę i że ten tylko podwozi ją do domu. Policjanci puścili oboje wolno, ale po powrocie na posterunek okazało się, że Robert Yates został zatrzymany w sprawie już rok wcześniej, gdy poszukiwano białego Chevroleta. Wtedy też został puszczony wolno. Niedługo potem na posterunek zgłosiła się prostytutka, która została napadnięta przez klienta dwa miesiące wcześniej. Klient jeździł Chevroletem i jak sam stwierdził miał pięcioro dzieci. Po stosunku brutalnie pobił kobietę, ale ta resztkami sił zdołała uciec.

Po raz pierwszy Roberta oficjalnie przesłuchano w 1999. Stwierdził, że nigdy nie był z prostytutką w Spokane. Odmówił też dodatkowych badań DNA. Zeznanie innej prostytutki spowodowało, że podjęto decyzję o jego zatrzymaniu. Yates szybko się złamał, gdy dotarło do niego, że grozi mu kara śmierci. Przyznał się do zabójstwa 13 kobiet i wyjawił detektywom, że jedną z ofiar zakopał w swoim ogrodzie. Faktycznie – 2 metry od domu znajdowały się szczątki kobiety.

Roberta Yatesa skazano na karę śmierci. Oczekuje na wyrok w celi śmierci. W więzieniu wyjawił, że w latach 70. na przedmieściach Spokane zamordował parę nastolatków.

Potwierdzone ofiary Yatesa[edytuj | edytuj kod]

 1. Patrick Oliver - zamordowany 13 lipca 1975 roku.
 2. Susan Savage - zam. 13 lipca 1975 roku.
 3. Stacy E. Hawn - zam. 28 grudnia 1988 roku.
 4. Shannon Zielinski - zam. 14 czerwca 1996 roku.
 5. Patricia Barnes - zam. 25 sierpnia 1996 roku.
 6. Heather Hernandez - zam. 26 sierpnia 1997 roku.
 7. Jennifer Joseph - zam. 26 sierpnia 1997 roku.
 8. Darla Scott - zam. 5 listopada 1997 roku.
 9. Melinda Mercer - zam. 7 grudnia 1997 roku.
 10. Shawn Johnson - zam. 18 grudnia 1997 roku.
 11. Laurie Wason - zam. 26 grudnia 1997 roku.
 12. Sunny Oster - zam. 8 lutego 1998 roku.
 13. Linda Maybin - zam. 1 kwietnia 1998 roku.
 14. Melody Murfin - zam. 12 maja 1998 roku.
 15. Michelyn Derning - zam. 7 lipca 1998 roku.
 16. Connie LaFontaine Ellis - zam. 13 października 1998 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]