Rodolfo Neri Vela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rodolfo Neri Vela
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1952
Chilpancingo, Maksyk
Narodowość meksykańska
Funkcja inżynier ładunku
Łączny czas misji kosmicznych 6 dni, 21 godz, 4 min, 49 s
Misje STS-61-B
Wyuczony zawód wykładowca, doradca

Rodolfo Neri Vela (ur. 19 lutego 1952 w Chilpancingo) – pierwszy w historii astronauta meksykański, drugi Latynoamerykanin w kosmosie; uczestnik misji STS-61-B; doktor fizyki i profesor uniwersytecki.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Neri Vela uzyskał dyplom licencjata inżynierii elektronicznej i mechanicznej ze specjalizacją technologiach łącznościowych Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego w 1975. Rok później uzyskał tytuł magistra Uniwersytetu Essex w telekomunikacji. Następnie w 1979 zdobył tytuł doktorski w dziedzinie promieniowania elektromagnetycznego Uniwersytetu Birmingham.

Doświadczenie[edytuj | edytuj kod]

Pracował w Meksyku jako inżynier, kierownik projektów, doradca i profesor radiotelekomunikacji w Instytucie Badań Elektrycznych. Pracował także w Narodowym Uniwersytecie Meksykańskim (NUM), dla kilku muzeów i dwóch ministerstw: łączności transportu i obrony narodowej.

W 1985 wziął udział w drugiej misji wahadłowca Atlantis, STS-61-B, trwającej prawie 7 dni. Tym samym został pierwszym meksykańskim astronautą, choć leciał jako astronauta NASA. Podczas misji wykonał również satelizację meksykańskiego satelity Morelos 2.

W latach 1989-1990 pracował w Holandii przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Później został profesorem wydziału inżynierii NUM, gdzie pracuje do teraz. Był wykładowcą i instruktorem na wielu kursach o satelitach i astronautyce w różnych instytucjach edukacji wyższej na świecie.

Opublikował wiele artykułów i dziesięć książek:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]