Roman Przedwojski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Ryszard Przedwojski (ur. 1944) – polski geomorfolog i gleboznawca, pracownik naukowy Akademii Rolniczo-Technicznej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, radny Olsztyna, wojewoda olsztyński (1990–1993).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu magisterium wykładał gleboznawstwo w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie agronomii[1]. W 1990 został mianowany pierwszym solidarnościowym wojewodą olsztyńskim – urząd pełnił do momentu przejęcia władzy przez koalicję SLD-PSL w 1993. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat parlamentarzysty z listy AWS. W latach 90. był radnym miasta Olsztyna. W wyborach w 2002 bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta miasta z ramienia Ruchu Społecznego[2]. W 2010 i w 2014 ponownie kandydował do rady miasta, nie uzyskując mandatu[3][4].

W latach 90. powrócił do działalności naukowej, był wykładowcą na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie[1]. Objął też obowiązki prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty".

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004)[5].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Mineralogia, petrografia i geomorfologia, Dział Wydawnictw AR-T, Olsztyn 1976
  • Hjalmar Uggla (red.), Gleboznawstwo z podstawami geomorfologii, mineralogii i petrografii. 1. Mineralogia, petrografia i geomorfologia, Olsztyn 1985[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]