Rosalía Arteaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosalía Arteaga
R Arteaga.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1956
Cuenca
Prezydent Ekwadoru (p.o.)
Okres od 9 lutego 1997
do 11 lutego 1997
Poprzednik Fabián Alarcón
Następca Fabián Alarcón
Wiceprezydent Ekwadoru
Okres od 11 lutego 1997
do 30 marca 1998
Poprzednik Eduardo Peña Triviño
Następca Pedro Aguayo Cubillo
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Rio Branco (Brazylia)

Rosalía Arteaga Serrano de Fernández de Córdova (ur. 5 grudnia 1956 w Cuenca) – ekwadorska polityk, adwokat i pisarka. Od 9 do 11 lutego 1997 pełniła obowiązki prezydenta Ekwadoru, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Od 1986 do 1988 była radną miasta Cuenca z ramienia partii Partido Social Cristiano. Piastowała różne funkcje polityczne i społeczne. Za prezydenta Sixto Durán Balléna była od 1992 początkowo sekretarzem stanu ds. kultury, a od 1994 ministrem wychowania. Złożyła dymisję z powodu konfliktu z prezydentem wokół nauczania religii w szkołach. Założyła własną partię Movimiento Independiente para una República Auténtica (MIRA).

Kandydowała podczas wyborów prezydenckich w 1996 wraz z Abdalá Bucaramem z ramienia partii Partido Roldosista Ecuatoriano. Po wspólnym zwycięstwie otrzymała stanowisko wiceprezydenta. Jako, że Bucaram został uznany przez parlament za niezdolnego do dalszego pełnienia funkcji, przejęła obowiązki prezydenta. Popadła w spór z przewodniczącym parlamentu Fabiánem Alarcón, który zastąpił ją na stanowisku p.o. głowy państwa.

W 1998 przegrała w wyborach prezydenckich i wycofała się z polityki. Od tamtej pory zajmowała się głównie pisarstwem i dziennikarstwem. Od 2004 do 2007 była sekretarzem generalnym Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]