Rosocha (Pogórze Kaczawskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rosocha
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Pogórze Kaczawskie
Pogórze Złotoryjskie
Wysokość 464 m n.p.m.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rosocha
Rosocha
Ziemia51°04′21″N 16°00′01″E/51,072500 16,000278

Rosocha (niem. Willmannsdorfer Hoch-Berg) – wzniesienie o wysokości 464 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, na Pogórzu Kaczawskim, na Pogórzu Zachodniosudeckim (dawniej Sudety Zachodnie).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, w północno-środkowej części Pogórza Kaczawskiego, na Pogórzu Złotoryjskim, około 1,5 km na północny zachód od Stanisławowa, województwo dolnośląskie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Niewielkie wzniesienie, w kształcie rozległego kopca, o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym stożkowym wierzchołkiem ma w części szczytowej, co czyni wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Wzniesienie wznosi się w północno-zachodniej części Wzgórz Złotoryjskich, w środkowo-północnej części Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze zbudowane ze skał metamorficznych należących do metamorfiku kaczawskiego. Na wschodnim zboczu wzniesienia znajduje się niewielkie wystąpienie bazaltu mioceńskiego (nek), otoczone łupkami i fyllitami starszego paleozoiku. Zachodnie zbocza zbudowane są ze skał osadowych górnego permu. Niższe partie zbocza przykrywają utwory soliflukcyjnych, a u podnóża występują osady glacjalne, fluwioglacjalne.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Szczyt wzniesienia częściowo, porośnięty lasem lasem liściastym, z niewielką domieszką drzew iglastych. Zbocza góry zajmują górskie łąki i nieużytki, miejscami występują kępy drzew liściastych. Ciągi drzew i krzaków, rosnące na zboczach wyznaczają dawne miedze i polne drogi. U podnóża wzniesienia, po południowo-wschodniej stronie, położony jest Stanisławów.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości na szczycie góry położone było największe schronisko na terenie Pogórza Kaczawskiego, wymieniane w tamtym okresie we wszystkich przewodnikach turystycznych. Na dachu budynku schroniska mieścił się punkt widokowy, z panoramą Sudetów i Niziny Śląskiej. Schronisko zostało zniszczone po 1945 roku.

Ruiny radiostacji na górze Rosocha

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu szczytu prowadzi szlak turystyczny:

  • szlak turystyczny czerwony czerwony – prowadzący południowym podnóżem z Bolkowa do Złotoryi.
  • Na zachód od ruin budynku dawnej niemieckiej stacji radiolokacyjnej (o kryptonimie Rudiger) położona jest niewielka drewniana chata „Marianówka”, która przez lata odgrywała rolę schronu turystycznego.
  • Szczyt wzniesienia stanowił punkt widokowy z pełną panoramą. Obecnie miejsca widokowe znajdują się na jego zboczach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]