Rozbitek (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozbitek (ang. Survivor) (1999) jest drugą opublikowaną powieścią Chucka Palahniuka. Satyra na konsumpcjonistyczną kulturę, jest historią Tendera Bransona, byłego członka Kościoła Wyznawców, wymarłej sekty, w której każdy wyznawca uczy się, jak być służącym − wielu z nich jest lokajami lub pokojówkami − oraz strachu przed ludzkimi przyjemnościami. Czekają na znak od Boga, który ma im przekazać, że chce ich zbawić, a wtedy wszyscy popełnią samobójstwo.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Znak nareszcie nadchodzi, a kilka lat później Tender staje się ostatnim żywym członkiem Kościoła Wyznawców. Z tego powodu kontaktuje się z nim agent medialny i zaczyna kreować go na gwiazdę. Tender staje się duchowym przywódcą dla wielu ludzi, jednak nie jest z tego powodu szczęśliwy − kontrakt zobowiązuje go do robienia i mówienia tego, co każe mu jego agent.

Książka rozpoczyna się od końca (odwrócona jest również numeracja rozdziału i stron) − od pierwszego (właściwie: czterdziestego siódmego) rozdziału wiadomo, że główny bohater nie przeżyje katastrofy samolotu, który uprowadził. Postanowił jednak, korzystając z czarnej skrzynki, nagrać opowieść o swoim życiu.

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Prawa do nakręcenia Rozbitka zostały sprzedane na początku 2001, ale żadne studio filmowe nie zobowiązało się do przeniesienia powieści na duży ekran. Po atakach na Pentagon i World Trade Center z 11 września 2001, studia filmowe najwidoczniej uznały, że film byłby zbyt kontrowersyjny. Było to spowodowane faktem, iż główny bohater powieści uprowadza cywilny samolot i rozbija go w australijskim buszu. Jednakże, w połowie 2004 roku wytwórnia 20th Century Fox zdecydowała się zadeklarować, że stworzy adaptację powieści. Palahniuk twierdzi, że film będą tworzyć twórcy Constantine[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Epstein, Daniel R. "Chuck Palahniuk: Author of Haunted". SuicideGirls.com.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]