Przejdź do zawartości

Ruff Ryders Entertainment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruff Ryders Entertainment
Holding

Universal Music Group

Rok powstania

1997

Założyciel

Chivon Dean
Darrin „Dee” Dean
Joaquin „Waah” Dean

Dystrybucja

Fontana Distribution, Universal Music Group[1]

Gatunki

hip-hop

Siedziba

Yonkers, Nowy Jork

Kraj pochodzenia

 Stany Zjednoczone

Strona internetowa

Ruff Ryders Entertainment – wytwórnia muzyczna oraz grupa muzyczna o nazwie Ruff Ryders, utworzona w Nowym Jorku. Została założona w 1988 roku przez rodzeństwo Chivon Dean, a także jej dwóch braci: Darrina „Dee” Deana i Joaquina „Waah” Deana. Nazewnictwo wytwórni pochodzi od pułku Rough Rider Regiment, którego podpułkownikiem był Theodore Roosevelt.

Początki, rozwój[edytuj | edytuj kod]

Założyciele wytwórni stali się sławni, dzięki sukcesom komercyjnym rapera DMX-a. Kilka lat po Born Loser, wydali jego singla "Make A Move"[2]. Później wyszły dwie jego pierwsze płyty It’s Dark and Hell Is Hot oraz Flesh of My Flesh, Blood of My Blood', które okazały się wielkim sukcesem komercyjnym. W późniejszym czasie zostały zatwierdzone jako kilkukrotna platyna.

Wkrótce wydano również pierwszą składankę grupy muzycznej Ruff Ryders – Ryde or Die Vol. 1. Płyta osiągnęła duży sukces komercyjny i trafiła na szczyt listy sprzedaży Billboard 200. 2 czerwca 1999 r. uzyskała status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych.

Po sukcesie płyty Ryde or Die Vol. 1, wydawnictwo wydało następną produkcję rapera DMX-a, pt. ...And Then There Was X. Dla wytwórni nagrywali również: Drag-On (Opposite of H2O) czy Eve (Let There Be Eve...Ruff Ryders’ First Lady). W 2000 r. zespół muzyczny wydał kompilację pt. Ryde or Die Vol. 2.

Pod koniec 2001 wyszła trzecia składanka grupy pt. Ryde or Die Vol. 3: In the „R” We Trust.

W 2002 r. nakładem tejże wytwórni muzycznej ukazały się nagrania DVD: Thug Workout, The Documentary, a także mixtape Ruff Ryders Mixtape Vol. 1. Przez następne lata, wydawnictwo wydało nagrania takich osób jak: Swizz Beatz, Styles P, Sheek Louch, Jin czy Yung Wun.

W 2003 roku grupa muzyczna Ruff Ryders wydała zbiór piosenek (składanka) Unfinished Business Vol. 1 (tylko w Wielkiej Brytanii)[3]. Także w tym roku, zrezygnował z umowy wydawniczej muzyk Sheek, by kontynuować swoją karierę muzyczną. Jednak pozostał jako członek zespołu hip-hopowego The Lox, który był związany kontraktem z wytwórnią[4]. W tym roku pojawiła się też druga składanka zatytułowana No Love Vol. 1.

W 2005 zespół muzyczny Ruff Ryders, powrócił z albumem The Redemption Vol. 4, który był promowany przez single „Get Wild” i „Stay Down”, a także mixtape’y osoby Big Mike'a. Grupa nie zdołała jednak powtórzyć swojego sukcesu komercyjnego z 1999 roku. Produkcja Redemption zadebiutowała na 40 miejscu listy sprzedaży Billboard 200[5]. W międzyczasie z grupy odeszli Fiend, Parlé oraz Jin, który odszedł z wydawnictwa z powodu zbyt małej sprzedaży albumu The Rest Is History.

Rok później Ruff Ryders nagrali mixtape'a z udziałem DJ-a Absolut, We in Here (Official Ruff Ryder Mixtape).

W 2007 z grupy odszedł Drag-On, zarzucając wytwórni wydanie tylko dwóch albumów w ciągu 10 lat współpracy[6]. Z wytwórnią rozwiązał kontrakt też raper Styles P, pozostając w niej jako część grupy The Lox. W wywiadzie z XXL Magazine wyjaśnił, że powodem było to, że choć na scenie jest długo, nie zarobił zadowalającej ilości pieniędzy[7].

W jednym z wywiadów Swizz Beatz powiedział, że aktualnie pracuje nad kolejną płytą grupy[8]. W tym samym roku od Ruff Ryders odszedł również Infa.Red. W wywiadzie powiedział, że powodem było to, że przez blisko 10 lat, nie wydali żadnej jego płyty[9].

W 2011 nakładem nowej wytwórni pod Ruff Ryders, Ruff Ryders Indy, wydana została kolejna składanka, „Ruff Ryders Past Present Future”. Wystąpili na niej starsi członkowie grupy - DMX, The Lox, Drag-On, Eve i Swizz Beatz, a także nowsi, w tym Murda Mook (jako po prostu Mook), Shella, Hugo. Jedynym gościnnie występującym wykonawcą jest Akon na singlu „Freaky” promującym płytę.

Lifestyle[edytuj | edytuj kod]

W różnych miejscach na świecie powstają grupy powiązane z Ruff Ryders, zwane lifestyle'ami. Wiele z nich nagrywa i zamieszcza w internecie amatorskie filmy przedstawiające jazdę na motocyklach, chociażby z L.E.S.[10]. Niektóre grupy, na przykład hawajskie (założycielem jest Aaron Banks) tworzą muzykę. Nagrali nawet teledysk do swojego remiksu „Spit Your Game” Ś.P. rapera Biggiego, w którym wystąpili Supreme, Young Throwed i Young Chef.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Ruff Ryders Entertainment.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ruff Ryders – Our Story. ruffryders.com. [dostęp 2020-06-25]. (ang.).
  2. DMX na stronie MTV
  3. Recenzja "Unfinished Business Vol. 1"
  4. Wywiad z Sheekiem dla MTV
  5. "The Redemption Vol. 4" na billboard.com
  6. Wywiad z Drag-Onem dla XXL Magazine. [dostęp 2008-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-05)].
  7. Wywiad ze Stylesem dla XXL Magazine. [dostęp 2008-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-17)].
  8. Wywiad ze Swizzem dla XXL Magazine. [dostęp 2008-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-06)].
  9. Wywiad z Infa.Redem. [dostęp 2008-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-21)].
  10. Klip Ruff Ryders L.E.S. na youtube.com

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]