Rynek w Skierniewicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rynek w Skierniewicach
Ilustracja
Rynek w Skierniewiceach
Państwo  Polska
Miejscowość Skierniewice
Styl architektoniczny neorenesans
Położenie na mapie Skierniewic
Mapa lokalizacyjna Skierniewic
Rynek w Skierniewicach
Rynek w Skierniewicach
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Rynek w Skierniewicach
Rynek w Skierniewicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rynek w Skierniewicach
Rynek w Skierniewicach
Ziemia51°57′24″N 20°08′29″E/51,956667 20,141389

Rynek w Skierniewicach – im. Jana Odrowąża główny rynek w Skierniewicach – zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny.

Posiada zabudowę jedno i dwu piętrową z drugiej połowy XIX wieku. Większość kamienic utraciła cechy stylowe. Rynek pełnił funkcję targowiska do 1956 roku. Głównym budynkiem rynku jest ratusz wybudowany w 1847 roku według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym, obecnie siedziba Urzędu Miasta. Od lat 60. do lat 90. XX wieku na środku rynku znajdował się skwer oraz fontanna czynna w okresie letnim.

W kamienicy nr 7 obok ratusza urodził się Tadeusz Sułkowski, polski poeta, dziennikarz, prozaik, krytyk, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego.

W czasie Skierniewickiego Święta Kwiatów Owoców i Warzyw rynek jest miejscem najważniejszych wydarzeń związanych z tym świętem, odbywają się tu koncerty, recitale oraz co roku pokazy sztucznych ogni na zakończenie.

Rynek został przebudowany (ulice, chodniki, fontanna) w latach 2005–2006. Położono kostkę brukową mającą przypominać dawny charakter rynku. Na środku powstała nowa podświetlana w kilku kolorach fontanna.

Od rynku odbiegają ulice: Senatorska, Gałeckiego, Żwirki i Wigury, Rynek, Mszczonowska, Strykowska, Stefana Batorego, Michała Okurzałego.

Galeria Rynku[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]