Ryszard Matuszewski (Mohan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ryszard Zenon Matuszewski, Lalit Mohan G.K. (ur. 7 lutego 1962 w Człuchowie) – jogin, lider Bractwa Zakonnego Himavanti.

Zajmuje się propagowaniem sufizmu indyjskiego, reiki, śiwaizmu, medytacji, mistyki judeo-chrześcijańskiej oraz psychotroniki. Uznaje się za wtajemniczonego poprzez inicjację w kilkanaście ważniejszych systemów indyjskiej jogi oraz tantry; twierdzi, że główne nauki pobierał u nauczycieli śiwaizmu kaszmirskiego.

Życiorys[edytuj]

W szkole podstawowej zaczął ćwiczyć jogę; w liceum – aikido. Porzucając studia, nawiązał kontakty z organizacjami propagującymi wschodnią kulturę i wierzenia. W 1994 r. założył własną grupę religijną „Bractwo Zakonne Himavanti” i ogłosił się prorokiem. Rok później próbował bez powodzenia zarejestrować założony przez siebie związek wyznaniowy. W 2002 współpracował z Romanem Kotlińskim, przystąpił do partii Racja i został szefem śląskich struktur tej partii. Po krótkim okresie współpracy został wyrzucony z partii[1].

Zarzuty i wyroki[edytuj]

W 1997 roku pod wpływem krytyki ze strony Kościoła, wysłał listy z pogróżkami do przeora Jasnej Góry, za co został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata[2]. Zdaniem zwolenników Matuszewskiego, nie był on autorem powyższych listów[3]. W 2002 został aresztowany pod zarzutem przygotowywania zamachu na papieża[4][5].

We wrześniu 2003 stanął przed sądem oskarżony o napaść na byłą członkinię Bractwa i skazany na 3 lata więzienia. Zwolennicy Matuszewskiego uważają ten zarzut za całkowicie bezpodstawny, twierdząc, że lider Bractwa był w czasie napadu w innym mieście, co potwierdza podpis złożony na komendzie policji. Nie dodają jednak, że podpis w tym dniu złożył na kilka minut przed północą, co jest udokumentowane w aktach policji i co także sąd wziął pod uwagę wydając wyrok. Zdążył więc bez problemu dojechać z miejsca przestępstwa na komendę. W kwietniu 2006 Matuszewski został aresztowany celem odbycia reszty kary i wysłuchania nowych zarzutów.[potrzebny przypis]

Przedstawiciele ośrodków przeciwdziałania psychomanipulacji twierdzą, że otrzymywali oraz nadal otrzymują od Matuszewskiego pogróżki, oraz że niektórzy działacze ośrodków są zastraszani[6]. Ponadto osoby, które odeszły ze zgromadzenia Ryszarda Matuszewskiego, zdaniem niektórych, są systematycznie zastraszane przez dawnego nauczyciela[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]