Express Bydgoski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Express Bydgoski
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Zamoyskiego 2
85-063 Bydgoszcz

Wydawca

Polska Press

Pierwszy numer

30 marca 1990

Redaktor naczelny

Marcin Habel

Średnia sprzedaż

(III kw. 2022) 3 324[1]

ISSN

1230-9192

Strona internetowa

Express Bydgoskicodzienna gazeta (wychodzi we wszystkie dni tygodnia oprócz niedziel) dla Bydgoszczy i okolic, z redakcją główną i drukiem w Bydgoszczy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wydawcą gazety była spółka Express Media. Oprócz „Expressu Bydgoskiego” w portfolio wydawnictwa znajdowały się również toruńskie „Nowości” oraz lokalne tygodniki ukazujące się we Włocławku, Brodnicy, Żninie, Świeciu, Inowrocławiu, Nakle oraz Pakości, a także dwa bezpłatne tygodnikiCity Bydgoszcz” i „City Toruń” rozdawane w każdy czwartek mieszkańcom obu miast[2]. Express Media posiadała również swoją drukarnię gazetową, która oprócz własnych wydawnictw drukowała m.in. „Przegląd Sportowy”, „Fakt” i „Super Express[2].

We wrześniu 2014 r. Express Media zostały kupione przez spółkę Polska Press[3].

Express, oprócz przekazywania bieżących wydarzeń lokalnych, krajowych i zagranicznych, uczestniczy aktywnie w życiu społeczno-kulturalnym Bydgoszczy. Organizuje plebiscyty, konkursy, charytatywne mecze sportowe, bale, festyny, biwaki, wycieczki seniorów i juniorów oraz patronuje większości imprez kulturalnych w Bydgoszczy. Od 1993 r. organizuje m.in. konkurs „Złoty Stetoskop” na najlepsze oddziały szpitalne województwa kujawsko-pomorskiego, „Superbelfer” o miano najlepszego pedagoga i wiele innych[4].

W strukturze redakcji „Expressu Bydgoskiego” są cztery oddziały terenowe: w Inowrocławiu, Nakle, Świeciu oraz Żninie. W 2010 r. gazeta w wydaniach codziennych rozchodziła się w nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy, natomiast piątkowy magazyn to 65 tysięcy. Każdego dnia ukazują się dodatki, np. „Buduj i Remontuj”, „Praca i Kariera”, „Akademia Wiedzy”, „Auto Moto” czy „Zdrowa Rodzina[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł wydawania „Expresu Bydgoskiego” narodził się w 1989 r. w gronie akcjonariuszy firmy „Weltinex”. Jego realizację powierzono Ryszardowi Giedrojciowi, Arturowi Szczepańskiemu i Tomaszowi Wojciekiewiczowi. 30 marca 1990 r. ukazał się pierwszy numer dziennika. Objętość pisma wynosiła początkowo: 8 stron wydania codziennego i 12 – piątkowego. Dziennik wpisał się w ideę tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po przełomie politycznym 1989 r.

W pierwszych latach funkcjonowania na rynku prasowym Express Bydgoski odniósł sukces, który zawdzięczał m.in. nastawieniu na lokalność, kontakt z czytelnikami, bogaty informator podręczny[6]. Wraz z gazetą rozwijała się jej baza; w 1993 r. otwarto własną drukarnię przy ul. Deszczowej oraz uruchomiono skład komputerowy. Zespołem redakcyjnym kierował początkowo Ryszard Giędrojć, następnie Marek Zagórski i Jacek Deptuła. Najtrudniejszy moment Express przechodził w drugiej połowie lat 90., kiedy na bydgoskim rynku prasowym konkurowało 5 dzienników codziennych[5]. W 1998 r. redakcja Expressu zorganizowała plebiscyt na „bydgoszczanina stulecia”, w którym zwyciężył przedwojenny prezydent miasta Leon Barciszewski wyprzedzając lekarzy-społeczników Jana Biziela i Emila Warmińskiego. Z kolei w konkursie na symbole miasta (2000 r.) zwyciężyły Spichrze przed Łuczniczką, Wenecją Bydgoską, Farą i Wyspą Młyńską[7].

Zdecydowany rozwój wydawnictwa nastąpił po 1999 r., kiedy właścicielem firmy został niemiecki koncern prasowy Rheinisch-Bergische Verlag. Inwestycje obejmowały budowę nowej drukarni przy ul. Grunwaldzkiej[5]. W 2002 r. w skład Express Media weszły „Nowości” – największa gazeta ukazująca się w Toruniu. „Express Bydgoski” i „Nowości” umocniły się na pozycji lidera rynku prasowego największych miast regionu kujawsko-pomorskiego. Średni nakład dzienny wynosił wówczas 25 tysięcy egzemplarzy dla „Expressu” (od poniedziałku do czwartku) i 81 tysięcy piątkowy magazyn, a dla „Nowości” – 36 tys. i 71 tys. magazyn. Zasięg Express Media objął cale województwo kujawsko-pomorskie, z redakcjami lokalnymi w Żninie, Nakle, Świeciu, Inowrocławiu, Brodnicy, Grudziądzu i Włocławku[8], a udział w rynku czytelniczym sięgnął 40 procent[9]. W rozbudowanej w 2008 r. drukarni Expressu poza własnymi tytułami, bezpłatnymi gazetami („City Bydgoszcz”, „City Toruń”, „7 dni Bydgoszcz”, „7 Dni Toruń”) i tygodnikami lokalnymi drukowano także gazety ogólnopolskie[5].

W 2006 r. Express udostępnił własny portal internetowy, także w wersji WAP dla telefonów komórkowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Gazeta Pomorska” liderem sprzedaży w III kwartale, „Polska Metropolia Warszawska” na czele e-wydań, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-11-11] (pol.).
 2. a b 20 lat największego dziennika bydgoskiego wyłącznie od czytelników – „Express Bydgoski”. [w:] Kalendarz Bydgoski 2011.
 3. Express Bydgoski i Gazeta Pomorska od dziś pod jednym szyldem. bydgoszcz.gazeta.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-10)]. 5.09.2014.
 4. Adamska-Drgas Ewa. Z nerwem I sercem. Akcja!. [w:] Kalendarz Bydgoski 2005.
 5. a b c d Pieczyńska Małgorzata, Żuchlińska Monika. Od 18 lat zależni wyłącznie od czytelników. [w:] Kalendarz Bydgoski 2008.
 6. Express do czytelnika. Rozmowa z dyrektorem wydawnictwa „Express media” dr. Tomaszem Wojciekiewiczem. [w:] Kalendarz Bydgoski 2002.
 7. Błażejewski Krzysztof. Bydgoski nie tylko z nazwy. [w:] Kalendarz Bydgoski 2004.
 8. Schmiegiel Maciej. Pokazujemy prawdziwy obraz twojego miasta. [w:] Kalendarz Bydgoski 2006.
 9. W 2009 r. udział Express Media w rynku czytelniczym Bydgoszczy wynosił 58%, w Toruniu 53%.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Adamska-Drgas Ewa. Z nerwem I sercem. Akcja!. [w:] Kalendarz Bydgoski 2005
 • Express do czytelnika. Rozmowa z dyrektorem wydawnictwa „Express media” dr. Tomaszem Wojciekiewiczem. [w:] Kalendarz Bydgoski 2002
 • Błażejewski Krzysztof. Bydgoski nie tylko z nazwy. [w:] Kalendarz Bydgoski 2004
 • Pieczyńska Małgorzata, Żuchlińska Monika. Od 18 lat zależni wyłącznie od czytelników. [w:] Kalendarz Bydgoski 2008
 • Pieczyńska Małgorzata, Żuchlińska Monika. Zależni wyłącznie od czytelników – Express Bydgoski nr 1 w Bydgoszczy. [w:] Kalendarz Bydgoski 2009
 • Pieczyńska Małgorzata, Żuchlińska Monika. Zależni wyłącznie od czytelników – Express Bydgoski nr 1 w Bydgoszczy. [w:] Kalendarz Bydgoski 2010
 • 20 lat największego dziennika bydgoskiego wyłącznie od czytelników – „Express Bydgoski”. [w:] Kalendarz Bydgoski 2011
 • Schmiegiel Maciej. Pokazujemy prawdziwy obraz twojego miasta. [w:] Kalendarz Bydgoski 2006
 • Internetowa strona Expressu Bydgoskiego