Ság

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ság
Ilustracja
Ság hegy
Państwo  Węgry
Pasmo Kemenesalja
Wysokość 291 m n.p.m.
Położenie na mapie Węgier
Mapa lokalizacyjna Węgier
Ság
Ság
Ziemia47°13′55,61″N 17°07′02,82″E/47,232114 17,117450

Ság (węg. Ság hegy) – wzgórze wulkaniczne we wschodniej części komitatu Vas niedaleko Celldömölk na Węgrzech.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Roślinność wzgórza znacząco różni się od flory okolicznych terenów. Charakterystyczne dla tego miejsca są m.in. takie rośliny jak: sasanka łąkowa, miłek wiosenny czy rozchodnik skalny.

Awifauna wzgórza jest bardzo bogata. Zanotowano obserwacje pójdźki, puszczyka, płomykówki, sowy uszatej. Częste są także takie gatunki jak: zięba, kowalik, słowik rdzawy, kos, rudzik.

Aby chronić miejscową faunę i florę na wzgórzu utworzono rezerwat przyrody.

Region winiarski[edytuj | edytuj kod]

Ság razem ze wzgórzami wulkanicznymi Somló i Kis-somlyó tworzą region winiarski. Zabytkiem pisanym świadczącym o lokalnych tradycjach winiarskich są pochodzące z XVIII w. Sági Hegységnek Törvényei ("Prawa Masywu Ság") – jeden z najstarszych węgierskojęzycznych zbiorów praw winiarskich.

Kamieniołomy[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX w. rozpoczęto na wzgórzu eksploatację kamienia. W 1909 powstała Sághegyi Bazaltbánya Rt (Kopalnia Bazaltu na Wzgórzu Ság S.A.). Na skalę przemysłową kamień wydobywano w latach 19111957. Łącznie wydobyto ok. 17 mln ton kamienia, co w znaczącym stopniu zmieniło wygląd wzgórza.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie wzgórza wznosi się pomnik w kształcie krzyża, upamiętniający podział Wielkich Węgier na traktacie w Trianon. Jest to jeden z najbardziej okazałych tego typu pomników na Węgrzech.