Yle Sámi Radio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sámi Radio)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yle Sámi Radio
Państwo  Finlandia
Język lapoński
Właściciel Yleisradio
Format stacji radio mniejszości etnicznej
Częstotliwości
w miastach
Inari 101,9 MHz
Kilpisjärvi 103,7 MHz
Rovaniemi 103 MHz
Utsjoki 102,6 MHz
Strona internetowa

Yle Sámi Radioprogram radiowy publicznego nadawcy fińskiego Yleisradio, przeznaczony dla lapońskiej mniejszości etnicznej. Jest nadawany na północy kraju. Program przekazuje informacje, porusza tematykę kultury lapońskiej i nadaje lapońską muzykę[1]. Swój program transmituje przez 13 nadajników lokalnych UKF[1] i w internecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze audycje radiowe w języku lapońskim Yleisradio nadało w roku 1947. W 2011 Lapoński Parlament Finlandii zażądał, by radio nadawało również program norweskiej stacji NRK i szwedzkiej SVT Ođđasat[2].

Program[edytuj | edytuj kod]

Radio nadaje wiadomości i audycje kulturalne. W dni powszednie przygotowywanych jest 10 dzienników radiowych. Oprócz audycji kulturalnych i muzyki ludowej, prezentuje wszelką twórczość w języku lapońskim, również muzykę popularną i hard rockową. Rozgłośnia współpracuje z innymi stacjami nadającymi w języku lapońskim - norweską, szwedzką i rosyjską.

Radio w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Rozproszony charakter mniejszości etnicznej spowodował, iż radio stało się medium społecznościowym, silnie oddziałującym na kulturę. Wywarło ono duży wpływ na język lapoński, uwspółcześniając go przez wprowadzenie wiele nowych wyrazów i zwrotów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]