Sándor Bauer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sándor Bauer
Ilustracja
Popiersie Sándora Bauera
Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1952
Budapeszt

Data i miejsce śmierci

23 stycznia 1969
Budapeszt

Przyczyna śmierci

samospalenie

Miejsce spoczynku

Rákospalota, Budapeszt

Zawód, zajęcie

uczeń

Narodowość

węgierska

Grób Sándora Bauera

Sándor Bauer (ur. 21 lutego 1952 w Budapeszcie, zm. 23 stycznia 1969 tamże) – węgierski dysydent, uczeń, który dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko obecności wojsk radzieckich na Węgrzech oraz przeciwko inwazji na Czechosłowację.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Imię nadano mu na pamiątkę przyrodniego brata ojca, który pod koniec II wojny światowej został zatrzymany przez żołnierzy Armii Czerwonej i nigdy nie powrócił do domu[1]. W 1956 roku mieszkanie Bauerów było ostrzeliwane przez radzieckie czołgi w trakcie powstania węgierskiego, co odbiło się na czteroletnim wówczas Sándorze[2]. Z powodów politycznych nie udało mu się dostać do technikum leśniczego, kształcił się na mechanika samochodowego[1]. Samodzielnie skonstruował drukarkę, dzięki której kolportował ulotki antykomunistyczne[3].

Okoliczności śmierci[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o samospaleniu podjął pod wpływem informacji o śmierci Jana Palacha[2]. W poniedziałek 20 stycznia 1969 roku około godziny 13.00 Bauer polał się benzyną, a następnie podpalił na schodach Węgierskiego Muzeum Narodowego obok tablicy poświęconej Sándorowi Petőfiemu[2]. W rękach trzymał węgierskie flagi[1]. Świadkowie zdarzenia ugasili go kurtkami, Bauer odmówił jednak pomocy. Około 13.20 został zabrany do szpitala karetką, którą wezwał obecny na miejscu funkcjonariusz policji[2].

Przebywając w szpitalu, był nieustannie przesłuchiwany. 22 stycznia aresztowano go, gdyż oznajmił, że protestował przeciwko okupacji radzieckiej. Zmarł następnego dnia[3][2].

Pogrzeb odbył się 28 stycznia 1969 roku na cmentarzu w dzielnicy Rákospalota pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy. Najbliższej rodzinie zakazano informowania kogokolwiek o uroczystości. Ocenzurowano także treść mowy pogrzebowej[1].

Reakcja władz[edytuj | edytuj kod]

Służby, w ramach operacji „Fáklyás” („Pochodnia”)[3], przeszukiwały mieszkanie Bauerów, skonfiskowano rzeczy osobiste Sándora, w tym jego pamiętnik i listy pożegnalne[2]. W jednym z nich znalazły się słowa: „Chciałbym żyć, ale naród potrzebuje teraz mojego zwęglonego ciała”[3]. Najbliższe mu osoby przesłuchiwano, dwoje jego przyjaciół oskarżono o niezgłoszenie czynu karalnego[2].

22 stycznia 1969 roku Węgierska Agencja Prasowa poinformowała, że samospalenie Bauera nie miało znaczenia politycznego, był to akt chorego psychicznie człowieka[2]. W oparciu o tę informację, pojawiały się artykuły w prasie, jednak były one pisane drobnym drukiem[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • W 1989 roku Zsolt Balogh nakręcił film dokumentalny 1969, który porusza temat czynu Bauera[2].
  • 17 października 2001 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na ścianie Muzeum Narodowego w Budapeszcie[3].
  • Od 2011 roku jedna z ulic w Budapeszcie nosi imię Sándora Bauera[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Dva Palachovi následovníci: Bauer a Moyses - Babylon [online], babylonrevue.cz [dostęp 2022-12-01].
  2. a b c d e f g h i j Sándor Bauer, [w:] www.janpalach.cz [online].
  3. a b c d e Sándor Bauer, [w:] www.totalita.cz [online].