Sępowronka kameruńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sępowronka kameruńska
Picathartes oreas[1]
Reichenow, 1899
Na pierwszym planie Sępowronka żółtogardła (Picathartes gymnocephalus), na drugim sępowronka kameruńska
Na pierwszym planie Sępowronka żółtogardła (Picathartes gymnocephalus), na drugim sępowronka kameruńska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina długobiegowate
Rodzaj Picathartes
Gatunek sępowronka kameruńska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Sępowronka kameruńska - kolor niebieski

Sępowronka kameruńska[3] (Picathartes oreas) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny długobiegowatych (Eupetidae) zamieszkujący południowy Kamerun oraz północny Gabon i północną Nigerię.

Gatunek został opisany w 1899 przez niemieckiego ornitologa Antona Reichenowa. Ptak ten ma szarą szyję i grzbiet ciała, spód ciała jest bladopomarańczowy. Głowa jest czarna, z czerwonym karkiem oraz fioletowym ciemieniem.

Żywi się zazwyczaj owadami i niewielkimi kręgowcami jak małe żaby i jaszczurki. Zakłada gniazda w jaskiniach na skalistych zboczach, ponadto wymaga specjalnych warunków gniazdowania, takich jak wiszące nad gniazdem skały do ochrony przed deszczem, oraz sezonową rzekę poniżej gniazda do ochrony przed naturalnymi wrogami. Jednak spotyka się go także na zarośniętych stokach i betonowych mostach. Gniazduje w koloniach, w gniazdach zbudowanych z roślin i błota. Składa od jednego do trzech jaj, młode wykluwają się po 21-24 dniach wysiadywania. W południowym Kamerunie gniazdowanie odbywa się od sierpnia do października, ale w niektórych rejonach ten okres może ulec wydłużeniu od marca do listopada.

Gatunek ten został sklasyfikowany jako narażony na wyginięcie, gdyż jego populacja spadła poniżej 10 000 osobników. Głównym zagrożeniem dla niego jest wycinanie lasów deszczowych, które są jego typowym miejscem występowania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Picathartes oreas, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Picathartes oreas [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-11-18] (ang.).
  3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Picathartinae Lowe,PR, 1928 - sępowronki - Rockfowl (wersja: 2016-01-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-01-28].