Służba więzienna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Służba więzienna – osoba lub formacja odpowiedzialna za nadzór i bezpieczeństwo więźniów oraz więzienia lub innego miejsca o podobnej formie.

Formacja ta przyjmuje różne nazwy w zależności od kraju, np. prison officer (tłum. oficer więzienny) w Wielkiej Brytanii[1], Irlandii[2], Danii[3], Finlandii[4] i Szwecji[5], corrections officer w Nowej Zelandii[6], correctional officer w Australii[7], Kanadzie[8], na Jamajce[9]. W Stanach Zjednoczonych nazwa może przybierać nazwy correctional officer[10] lub detension officer[11].

Funkcjonariusz więzienny jest odpowiedzialny za zatrzymanie, opiekę i kontrolę osób aresztowanych; może być również odpowiedzialny za osoby oczekujące na rozprawę sądową lub osoby już skazane, przebywające w areszcie. Jest również odpowiedzialny za bezpieczeństwo i ochronę samego obiektu jednostki karnej. Służby więzienne są zazwyczaj zatrudnione przez rząd kraju, w którym działają, ale zdarzają się przypadki zatrudniania służb przez firmy prywatne[12][13].

Służba więzienna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce służba więzienna podlega Ministrowi Sprawiedliwości i posiada własną strukturę organizacyjną, która realizuje zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania określonych w Kodeksie karnym wykonawczym.

 Osobny artykuł: Służba Więzienna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]