SAT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo SAT

SAT – ustandaryzowany test dla uczniów szkół średnich w USA. Bada kompetencje i wiedzę przedmiotową. Podobnie jak test ACT jest nieobowiązkowym elementem rekrutacji do instytucji edukacji wyższej w USA. Ze względu na ustandaryzowanie bywa porównywany do polskiego egzaminu maturalnego, choć niesłusznie – nie stanowi bowiem odpowiednika polskiej matury (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2010 r. I SA/Wa 1860/09)[1]. Wynik testu jest głównym czynnikiem przy selekcji kandydatów na studia.

Egzaminy SAT można podzielić na dwie części:[2]

SAT I − Na tę część egzaminu składają się takie składniki jak:

  • Czytanie ze zrozumieniem (Critical Reading) − wymaga czytania długich tekstów ze zrozumieniem i odpowiadania na pytania dotyczące sensu oraz słownictwa w tekście. Trwa 65 minut.
  • Pisanie i język (Writing and Language) − wymaga znajomości zagadnień językowych i wiedzy na temat gramatyki i składni angielskiej. Trwa 35 minut.
  • Matematyka (Math) − wymaga znajomości zagadnień matematycznych w zakresie podstawowym. Trwa 80 minut.

SAT II − Przedmiotowe egzaminy trwające godzinę. Do wyboru takie przedmioty jak: matematyka (na dwóch poziomach), biologia, chemia, fizyka, geografia, literatura angielska, historia powszechna, francuski, niemiecki, hiszpański, etc.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I SA/Wa 1860/09 - Wyrok WSA w Warszawie z 2010-03-02, orzeczenia.nsa.gov.pl [dostęp 2022-04-03].
  2. How the SAT Is Structured – SAT Suite | College Board, satsuite.collegeboard.org [dostęp 2022-04-03] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona egzaminu SAT (ang.)