Przejdź do zawartości

Sałatka ziemniaczana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sałatka ziemniaczana doprawiona octem i olejem
Sałatka ziemniaczana doprawiona majonezem

Sałatka ziemniaczana (niem. Kartoffelsalat) – potrawa kuchni niemieckich oraz kuchni pozostających pod wpływami niemieckimi[1]. Sałatka przygotowywana jest przede wszystkim z ugotowanych i pokrojonych w kostkę ziemniaków oraz z posiekanej cebuli. Doprawiana jest olejem i octem (sokiem z cytryny[2]) lub majonezem oraz solą i pieprzem. Sałatka ziemniaczana w wersji podstawowej, zaliczana jest do potraw postnych[2].

Inne opcjonalne dodatki to: marchew, pietruszka, seler korzeniowy, ogórki marynowane lub kiszone, a nawet kiełbasa, boczek wędzony lub filety śledziowe. Wersję doprawioną majonezem przygotowuje się zwykle dzień przed podaniem.

Przepis na sałatkę ziemniaczaną podał Jan Milikowski w wydanej przez siebie książce Potrawy z kartofli (1842). Lucyna Ćwierczakiewiczowa w swojej książce kucharskiej 365 obiadów (1860) podała przepis na „Sałatę z kartofli ze śledziami”[3]. Na potrawę składały się ziemniaki ugotowane w mundurkach, niemaczane śledzie, ogórki konserwowe (korniszony), cebula, oliwa, ocet, sól, pieprz i cukier[3].

Kartoffelsalat na liście polskich produktów tradycyjnych[edytuj | edytuj kod]

Sałatka o nazwie „Kartoffelsalat” została wpisana 28 sierpnia 2006 na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii „Gotowe dania i potrawy” w województwie opolskim[4]. Potrawa ta bywa też nazywana „szałotem śląskim” lub „szałotem kartoflanym z boczkiem wędzonym”[4]. Składają się na nią m.in. pokrojone w drobną kostkę ziemniaki, marchewki, ogórki kiszone, stopiony boczek wędzony i cebula[4]. Jak podaje Ministerstwo, sałatkę tego typu można przygotować w wersji postnej, np. zastępując ogórek kiszony i boczek wędzony selerem korzeniowym i pietruszką, a do całości dodając majonez i musztardę[4]. Zastępując zaś jedynie boczek drobno pokrojonymi śledziami w oleju otrzymuje się wersję podawaną m.in. podczas kolacji wigilijnej[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Stegner: W kuchni i za stołem: dystanse i przenikanie kultur. 2003, s. 174.
  2. a b „Przegląd orientalistyczny”, s. 131, 1998. Cytat: „Jedna z popularnych potraw postnych to sałatka ziemniaczana. Bulwy gotuje się, obiera i kroi w kostkę, dodaje dużą ilość drobno posiekanej cebuli (najlepiej szczypiorek) i naci pietruszki, oliwę, sól, sok z cytryny”. 
  3. a b materiał w Wikiźródłach: przepis „18. Sałata z kartofli ze śledziami” w: 365 obiadów za pięć złotych (wyd. 1871, wydanie ósme poprawione i powiększone).
  4. a b c d e Kartoffelsalat. [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. opolskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 2020-09-15]. Zobacz też: stara wersja strony, ze zdjęciem, zarchiwizowana 2017-08-27.