Sabrina Simoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sabrina Simoni
Ilustracja
dyrygująca chórem, podczas próby
przed koncertem w Warszawie, w roku 2001
Data i miejsce urodzenia

16 października 1969
Bolonia, Włochy

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka dziecięca,
muzyka poważna

Zawód

dyrygent

Aktywność

1991 - obecnie

Współpracownicy
Mariele Ventre, Daniela Giuliani
Zespoły
Piccolo Coro „Mariele Ventre” dell’Antoniano
Strona internetowa

Sabrina Simoni (ur. 16 października 1969 w Bolonii) – włoska pedagog, dyrygentka chóru Piccolo Coro dell’Antoniano.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka konserwatoriów muzycznych w Bolonii (klasa fortepianu) i Ferrarze (muzyka chóralna). W roku 1991 rozpoczęła współpracę z bolońskim Instytutem Antoniano, przejmując opiekę nad chórem młodzieżowym Verdi Note dell'Antoniano.

Rok później zastąpiła w przygotowaniach Piccolo Coro do festiwalu Zecchino d’Oro Mariele Ventre, która musiała poddać się leczeniu. Podczas samego festiwalu chórem kierowała już Ventre, ale Simoni stała się oficjalną kandydatką do przejęcia opieki nad zespołem w przyszłości, co nastąpiło już w grudniu 1995 roku, w związku ze śmiercią Mariele Ventre. Ventre, która od kilku miesięcy ciężko chorowała intensywnie przygotowywała Simoni do przejęcia opieki na chórem w każdej chwili.

Przejęcie pełnej opieki nad Piccolo Coro, na długo nie odciągnęło Simoni od jej pierwszego chóru - Verdi Note, z kierowania którym zrezygnowała dopiero po dziesięciu latach, gdy opiekę nad nim przejął Stefano Nanni.

Sabrina Simoni wydała w roku 2003 dwie książki dla dzieci Favole in canto oraz La tastiera incantata, celem których było zainteresowanie muzyką małych dzieci.

W roku 2001 poślubiła Siro Merlo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]