Salka (rodzaj)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salka
Dworakowska, 1972
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

cykadokształtne

Rodzina

bezrąbkowate

Podrodzina

Typhlocybinae

Plemię

Erythroneurini

Rodzaj

Salka

Typ nomenklatoryczny

Zygina nigricans Matsumura, 1932

Salkarodzaj pluskwiaków z rodziny bezrąbkowatych i podrodziny Typhlocybinae. Występuje od Indii i Nepalu na północnym zachodzie oraz Chin i Riukiu na północy po Jawę na południu.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiaki o ciele długości 2–4 mm[1][2] i ubarwieniu od piaskowo-beżowego po brązowawo-czarne[2].

Głowa ich jest trochę węższa od przedplecza. Szew epikranialny jest zaznaczony na lekko wystającej przedniej krawędzi ciemienia. Twarz cechuje się długim lorum i szerokim rejonem czołowo-nadustkowym (frontoklipeusem)[2]. Na twarzy brak jest pary czarnych plamek położonych przednio-grzbietowo względem panewek czułkowych. Przedustek o obu płci jest wąski i wklęśnięty[3].

Tułów charakteryzuje się przedpleczem mniej więcej dwukrotnie dłuższym od ciemienia[2], pozbawionym wyraźnych dołeczków[3]. Przednie skrzydło jest półprzezroczyste z polem brochosomowym (woskowym) zabarwionym brązowo lub brunatnie. Spośród komórek apikalnych przedniego skrzydła pierwsza i trzecia są bardzo duże i szerokie, druga wąska, a czwarta krótka i szeroka[2]. Tylne skrzydło ma wykształconą żyłkę radialną przednią oraz żyłkę submarginalną nieosiągającą jego zwężonego wierzchołka. Odnóża przedniej pary mają nasadową spośród szczecinek szeregu przednio-brzusznego wyraźnie większą od pozostałych[3].

Odwłok ma drugi sternit z małymi[2], skierowanymi dośrodkowo-grzbietowo[3] apodemami, nieprzekraczającymi lub tylko nieco przekraczającymi sternit trzeci. Samiec ma dobrze zesklerotyzowaną kapsułę genitalną[2]. Jego pygofor nie dochodzi do wierzchołka płytki subgenitalnej[3] i zaopatrzony jest w grzbietowe wyrostki połączone z nim stawowo, a czasem także w wyrostki brzuszne. Na chetotaksję pygoforu składają się jedna lub więcej szczecinek makroskopowych osadzonych dogłowowo od miejsca przyłączenia rurki analnej, grupy szczecin makroskopowych w kącie dogłowowo-brzusznym płata, kilku krótkich i grubych szczecin na krawędzi doogonowej oraz krótkich i smukłych szczecinek rozproszonych na powierzchni płata[2]. Płytka subgenitalna jest wolna, o krawędziach bocznych wyraźnie rozszerzonych przynasadowo[3], zaopatrzona w dwie lub większą liczbę szczecinek makroskopowych w szeregu ukośnym albo trzy szczecinki makroskopowe rozmieszczone na planie trójkąta. Konektywa ma kształt litery U lub Y i może mieć wykształcony płat środkowy. Edeagus ma rurkowaty trzon z gonoporem na spodniej stronie umieszczonym przedwierzchołkowo, rzadziej wierzchołkowo[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owady te zamieszkują głównie krainę orientalną[2][3], jednak sięgają południowych skrajów Palearktyki[4]. W Indiach występują w części północno-wschodniej, będąc podawanymi ze stanów Tamilnadu, Bengal Zachodni, Meghalaya i Sikkim. Na subkontynencie indyjskim występują także w Nepalu. W Chinach znane są z Junnanu, Hajnanu, Fujianu i Hubei[2]. 29 gatunków występuje na Tajwanie[2][1]. 8 gatunków to endemity archipelagu Riukiu w południowej Japonii[4]. W Azji Południowo-Wschodniej rodzaj znany jest z Mjanmy, północnego Wietnamu, Malezji, Brunei, filipińskiej wyspy Mindanao oraz indonezyjskiej wyspy Jawa[2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzony został w 1972 roku przez Irenę Dworakowską, która jego gatunkiem typowym wyznaczyła opisaną w 1932 roku Zygina nigricans[5]. Do rodzaju tego zalicza się 78 opisanych gatunków[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Irena Dworakowska. On the erythroneurine genus Salka in Taiwan (Auchenorrhyncha, Cicadellidae, Typhlocybinae). „Cicadina”. 11, s. 47-58, 2010. 
  2. a b c d e f g h i j k l m Zhang Yalin, Yang Meixia, Huang Min. Nine new species of the Oriental leafhopper genus Salka Dworakowska (Hemiptera: Cicadellidae: Typhlocybinae) from China. „Zootaxa”. 2264, s. 23–40, 2009. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.2264.1.2. 
  3. a b c d e f g h Dmitry A. Dmitriev: Genus Salka Dworakowska, 1972. [w:] 3I Interactive Keys and Taxonomic Databases [on-line]. [dostęp 2021-05-18].
  4. a b Naomichi Ohara. Taxonomic study of the Japanese species of the genus Salka Dworakowska (Hemiptera, Cicadellidae, Typhlocybinae). „Zootaxa”. 3281, s. 22-40, 2012. 
  5. Irena Dworakowska. Aaka gen.n. and some other Erythroneurini (Auchenorrhyncha, Cicadellidae, Typhlocybinae). „Bulletin de l'Academie Polonaise des Sciences. (Serie des Sciences Biologiques)”. 20 (11), s. 769-778, 1972.