Saltacjonizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Saltacjonizm – koncepcja w biologii ewolucyjnej zakładająca, że zmiany mutacyjne genów prowadzą do skokowych zmian fenotypowych, wykształcania się nowych planów budowy nawet z pokolenia na pokolenie[1].

Z braku mechanizmów genetycznych ją wspierających wyparty obecnie przez alternatywne stanowiska gradualizmu i punktualizmu.[potrzebne źródło]

Saltacjonizmem była teoria makromutacyjna tzw. "obiecujących potworków" (ang. Hopeful Monsters) Richarda Goldschmidta, opublikowana w roku 1940. Praca ta została odrzucona przez neodarwinizm i powszechnie wyśmiana w środowiskach biologów.

Saltacjonizm jako ważny proces w ewolucji[edytuj | edytuj kod]

Noam Chomsky uważa, że pojawienie się człowieka (istoty posiadającej język, I-language) odbyło się w sposób zgodny z saltacjonizmem. Zdaniem Chomsky'ego, dowody na saltacjonizm (jako opozycji do gradualizmu) są obecnie bardzo mocne (ang. overwhelming), "w gradualizm już prawie nikt nie wierzy" (z poważnych badaczy). Chomsky przyznaje, że "istnieje szeroko rozpowszechniona pop-biologia", która propaguje gradualizm w ewolucji[2].

Przypisy

  1. saltacjonizm - Encyklopedia PWN
  2. Noam Chomsky "Language and Other Cognitive Processes", lecture presented at Boston College, recorded 2011-20-07 http://www.youtube.com/watch?v=6i_W6Afed2k