Przejdź do zawartości

Samotny mężczyzna (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samotny mężczyzna
A Single Man
Autor

Christopher Isherwood

Typ utworu

powieść obyczajowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1964

Wydawca

Simon & Schuster (USA)
Methuen Publishing (Wielka Brytania)

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1993

Przekład

Jan Zieliński

Samotny mężczyzna (ang. A Single Man) – powieść brytyjskiego pisarza Christophera Isherwooda wydana w 1964 roku.

Jest to jedna z najbardziej znanych i najlepiej ocenianych książek Isherwooda. Na podstawie powieści Tom Ford nakręcił film Samotny mężczyzna, wydany w 2009 roku[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści ma miejsce w 1962 roku w Kalifornii na tle kryzysu kubańskiego i rozgrywa się w ciągu jednej doby[2]. Jej bohaterem jest George, angielski profesor w średnim wieku wykładający na uniwersytecie w Los Angeles. George długo cierpi po nagłej śmierci swojego partnera Jima i ciężko mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Udaje się na uniwersytet, gdzie omawia ze studentami jedną z powieści Aldousa Huxleya i dyskutuje na temat pozycji mniejszości w społeczeństwie. Po wykładzie nawiązuje rozmowę z Kennym, jednym ze studentów. Odwiedza w szpitalu kochankę Jima, Doris, która uszła z życiem z wypadku, w którym zginął Jim, jednak jest w złym stanie. Idzie na siłownię, a potem na kolację do swojej przyjaciółki Charlotte, która żali mu się z problemów osobistych. George idzie później do pobliskiego pubu, gdzie spotyka Kenny’ego. Obaj piją i rozmawiają, a następnie pływają nago w morzu. George zaprasza studenta do swojego mieszkania, gdzie kontynuują rozmowę, jednak kończy się ona nieporozumieniem. George zasypia, a kiedy się budzi, okazuje się, że Kenny odszedł, zostawiając wiadomość z podziękowaniem. George ponownie zasypia i umiera we śnie.

Główni bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
  • George
  • Charlotte – przyjaciółka George’a
  • Kenny Potter, Lois Yamaguchi, Alexander Mong, Tom Kugelman, Pan Stoessel, Siostra Maria, Netta Torres – studenci George’a
  • Dr Gottlieb, Russ Dreyer, Grant Lefanu, Andy Leach – koledzy George’a z pracy
  • Buck i Rick – znajomi George’a z siłowni
  • Doris – znajoma George’a i kochanka Jima

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Claude J. Summers: A Single Man: Ford's Film / Isherwood's Novel. glbtq.com, 2010-02-01. [dostęp 2023-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-06)]. (ang.).
  2. "Samotny mężczyzna" - Christopher Isherwood - Recenzja książki Samotny mężczyzna. nakanapie.pl, 2011-09-02. [dostęp 2023-02-25]. (pol.).