Przejdź do zawartości

Sanfrecce Hiroszima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanfrecce Hiroszima
サンフレッチェ広島
Ilustracja
Pełna nazwa

Sanfuretche Hiroshima F.C.

Przydomek

サンフレ Sanfre
ビオラ Viola

Barwy

       
fioletowo-białe

Data założenia

1938

Liga

J1 League

Państwo

 Japonia

Prefektura

 Hiroszima

Adres

Otemachi 1-4-14
〒730-0051 Hiroszima

Stadion

Hiroshima Big Arch

Właściciel

Mazda

Prezes

Takuya Yamamoto

Trener

Michael Skibbe

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Sanfrecce Hiroszima F.C. (jap. サンフレッチェ広島 Sanfuretche Hiroshima)japoński klub piłkarski grający obecnie w J1 League. Klub ma siedzibę w Hiroszimie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Sanfrecce wywodzi się od japońskiego słowa san co w języku polskim znaczy trzy, natomiast drugi człon nazwy wywodzi się od włoskiego słowa frecce co oznacza strzały. Trzy strzały są widoczne także w logo klubu. Wykorzystanie nazwy bazuje na opowieści Mōriego Motonari, który opowiedział niegdyś swoim synom, że jedna strzała może zostać połamana, natomiast trzy strzały nie i tym samym namawiał ich do pracy dla dobra klanu rodzinnego.

Zespół Sanfrecce swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Hiroshima Big Arch w Hiroszimie, natomiast piłkarze trenują na mniejszych boiskach o nazwach Yoshida Soccer Park oraz Hiroshima 1st Ball Park.

Klub został założony w 1938 roku jako Toyo Kogyo Soccer Club, którego sponsorem był koncern Mazdy, wtedy znany pod nazwą Toyo Kogyo. Drużyna Toyo Kogyo grała wówczas w pół-profesjonalnej Japońskiej Lidze Piłkarskiej. W 1980 roku klub zmienił nazwę na Mazda SC Toyo. Gdy w 1993 rozwiązano Japońską Ligę Piłkarską i utworzono J1 League, wyrzucono z nazwy klubu nazwę sponsora, a klub przemianowano na Sanfrecce Hiroszima. W 2002 roku Sanfrecce spadło do drugiej ligi, ale po roku wróciło do J-League. Największym sukcesem klubu było wygrane pierwszej rundy J-League w 1994 roku, a w drugiej Sanfrecce zajęło 2. miejsce.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwo Japonii (3): 2012, 2013, 2015
  • Wygranie Pierwszej Rundy J-League: 1994
  • Zajęcie drugiego miejsca w Drugiej Rundy J-League: 1994
  • Zajęcie trzeciego miejsca w Klubowych Mistrzostwach Świata: 2015

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]