Sanfrecce Hiroszima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanfrecce Hiroszima
Pełna nazwa Sanfrecce Hiroszima F.C.
Data założenia 1938
Liga J-League
Stadion Hiroshima Big Arch
Prezes Japonia Masataka Kubo
Trener Japonia Hajime Moriyasu
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sanfrecce Hiroszima F.C. (jap. サンフレッチェ広島 Sanfurecche Hiroshima)japoński klub piłkarski grający obecnie w J-League. Klub ma siedzibę w Hiroszimie.

Nazwa Sanfrecce wywodzi się od japońskiego słowa san co w języku polskim znaczy trzy, natomiast drugi człon nazwy wywodzi się od włoskiego słowa frecce co oznacza strzały. Trzy strzały są widoczne także w logo klubu. Wykorzystanie nazwy bazuje na opowieści Mōriego Motonari, który opowiedział niegdyś swoim synom, że jedna strzała może zostać połamana, natomiast trzy strzały nie i tym samym namawiał ich do pracy dla dobra klanu rodzinnego.

Zespół Sanfrecce swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Hiroshima Big Arch w Hiroszimie, natomiast piłkarze trenują na mniejszych boiskach o nazwach Yoshida Soccer Park oraz Hiroshima 1st Ball Park.

Klub został założony w 1938 roku jako Toyo Kogyo Soccer Club, którego sponsorem był koncern Mazdy, wtedy znany pod nazwą Toyo Kogyo. Drużyna Toyo Kogyo grała wówczas w pół-profesjonalnej Japońskiej Lidze Piłkarskiej. W 1980 roku klub zmienił nazwę na Mazda SC Toyo. Gdy w 1993 rozwiązano Japońską Ligę Piłkarską i utworzono J-League, wyrzucono z nazwy klubu nazwę sponsora, a klub przemianowano na Sanfrecce Hiroszima. W 2002 roku Sanfrecce spadło do drugiej ligi, ale po roku wróciło do J-League. Największym sukcesem klubu było wygrane pierwszej rundy J-League w 1994 roku, a w drugiej Sanfrecce zajęło 2. miejsce.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwo Japonii: 2012
  • Wygranie Pierwszej Rundy J-League: 1994
  • Zajęcie drugiego miejsca w Drugiej Rundy J-League: 1994
  • Zajęcie trzeciego miejsca w Klubowych Mistrzostwach Świata: 2015

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]