Saunders Lewis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saunders Lewis
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 października 1893
Wallasey

Data śmierci

1 września 1985

Narodowość

walijska

Język

walijski

Alma Mater

Uniwersytet Liverpoolski

Dziedzina sztuki

literatura

Epoka

XX w.

Saunders Lewis (ur. 15 października 1893 w Wallasey, zm. 1 września 1985) – walijski poeta, dramaturg, krytyk literacki, historyk i polityk.

Jego edukacja zaczęła się w męskim liceum w Liscard. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Liverpoolskim, na którym uzyskał stopień naukowy. Początkowo pracował jako bibliotekarz na Uniwersytecie w Glamorgan, po czym został wykładowcą na Uniwersytecie w Swansea. Był współzałożycielem autonomicznej i nacjonalistycznej partii politycznej zwanej Plaid Genedlaethol Cymru. W 1936 wraz z dwoma kolegami, D.J. Williams i L. Valentine, wzbudził sporą kontrowersję podpalając materiały budowlane przeznaczone na budowę lotniska wojskowego RAF w Penyberth. W wyniku dziewięciomiesięcznego pobytu w więzieniu został zwolniony ze stanowiska wykładowcy. W 1932 przeszedł na katolicyzm, co odzwierciedla się m.in. w utworze "Can I have a cigarette?". Po tych wydarzeniach utrzymywał się z pracy jako dziennikarz, rolnik i nauczyciel, do momentu aż ponownie został wykładowcą na Uniwersytecie w Cardiff. Po przejściu na emeryturę wycofał się z polityki i oddał się pisaniu[1].

Wkład w literaturę

Będąc krytykiem literackim kładł duży nacisk na znaczenie tradycji literackiej. Jego głównym środkiem twórczym był dramat, który idealnie pasował do jego przekonania iż każdy ma obowiązek podjęcia działań w obronie swoich zasad moralnych. Jednakże, wydał także dwie powieści Monika (1930) i Merch Gwern Hywel. Jego kariera dramaturga zaczęła się wraz z wydaniem sztuki "The Eve of Saint John". Jego głównym dziełem jest utwór "The Life of Garmon". W innym dramacie o tytule "Blodeuwedd" z 1948 ujawnia się jego talent do wydobywania współczesnego znaczenia z legend i materiałów historycznych. W jego utworach łatwo można zauważyć głoszone przez niego przekonania. W jego pracach małżeńska harmonia jest podstawą dobrobytu całego społeczeństwa. Wszystkie jego dzieła przedstawiają bohaterów którzy spełniają swój moralny obowiązek, by działać zgodnie ze swoimi przekonaniami, a także dają nadzieję, że takie działanie jest coś warte. Jego rozczarowanie związane z moralną degeneracją obywateli Walii zostało silnie uwidocznione w utworze "The Wales of the Future" (1967). Obie sztuki "Will you have a cigaratte?" (1955) i "Treason" (1958) zostały zdominowane przez groźby, które komunizm wywarł na katolickiej Europie. Jego wkład w walijską literaturę doprowadził do przywrócenia poczucia przeszłości, a także do odnowienia świadomości o grzesznej naturze człowieka[2].

Plaid Genedlaethol Cymru

W 1926 Lewis został jej przewodniczącym i współzałożycielem, jednakże partia ta nie zdobyła dużego poparcia wśród wyborców. Głównym założeniem było wyzbycie się poczucia niższości wobec innych krajów Europy. Członkowie partii starali się bronić języka walijskiego i zachęcali do tego innych. Lewis postulował, że Walijczycy powinni uważać swoją ojczyznę za jeden z krajów które stworzyły cywilizację Europy. Według niego celem polityki jest obrona cywilizacji zagrożonej przez brak tradycji i odpowiedzialności. Ponadto ludzie są ofiarami korupcji, ekonomii i polityki[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Davies: A history of Wales. London: Penguin Books Ltd (1994)
  2. D. Johnston: The literature of Wales. Cardiff: University of Wales Press (1999)
  3. J. Graham Jones: The history of Wales. Cardiff: University of Wales Press (2005)