Scam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Scam (wym. [skæm]) – oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Osoba wzbudzająca fałszywe zaufanie zwykle działa na jedną z ludzkich cech charakteru, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, takich jak: pycha i chciwość, ale też empatia i altruizm.

Scam przybiera różne formy - począwszy od bezpośredniego wzbudzania zaufania poprzez kontakty osobiste, przez wysyłanie maili i tradycyjnych listów, po skomplikowane technicznie zabiegi z użyciem usług internetowych.

Scam listowy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Nigeryjski szwindel.

Współcześnie najczęstszą formą scamu jest masowa korespondencja w formie tradycyjnej lub elektronicznej – odmiana spamu.

Typowy mechanizm polega na proponowaniu ofierze udziału w ogromnych zyskach w zamian za rzekome pośrednictwo wymagające zainwestowania proporcjonalnie niewielkich własnych środków w różnego rodzaju koszty operacyjne. Opłaty ponoszone przez ofiarę są w rzeczywistości przechwytywane przez oszusta, który następnie znika, nie dokonując ostatecznie żadnej wpłaty na rzecz ofiary. Oszust wciela się zwykle w postać spadkobiercy, wcześniej oszukanego przedsiębiorcy, potomka ofiary zamachu stanu itp[1].

Strony WWW[edytuj | edytuj kod]

Inną formą scamu są strony WWW oferujące wysokie zyski lub bardzo wartościowe informacje najczęściej w zamian za niewielki wkład inwestycyjny (HYIP). Może to być również wypełnianie ankiet, wprowadzanie danych on-line, jak i odbieranie reklam w poczcie elektronicznej (GPT). Istnieje również dużo agencji matrymonialnych (głównie na terenie Rosji), których celem jest zwerbowanie jak największej ilości osób (SCAM VICTIM) w celu wyłudzania od nich pieniędzy na rzekome wizy oraz podróże dla przepięknych kobiet poznanych za pomocą internetu. Przy rejestracji na tego rodzaju stronach jest wymagany adres poczty elektronicznej, więc jest ona często przyczyną dużej ilości spamu w skrzynce.

W niektórych przypadkach strona początkowo płaci, żeby później, przekształcając się w scam, przynieść większe zyski. Po krótkim czasie scam znika z sieci lub ogłasza zmianę właściciela, która w rzeczywistości niekoniecznie nastąpiła.

Scam w grach online[edytuj | edytuj kod]

Scam w grach online ma miejsce podczas wymiany przedmiotów. Sprzedawca i kupujący otwierają okno wymiany, sprzedawca wystawia wartościowy przedmiot, kupujący wystawia odpowiednią ilość gotówki, w tym momencie sprzedawca zmienia ten wartościowy przedmiot na przedmiot o znacznie mniejszej wartości, ale nie różniący się wyglądem. Gracze zatwierdzają wymianę, a kupujący zamiast wymarzonego przedmiotu ma w ekwipunku bezwartościowy przedmiot oraz stracił pokaźną sumę pieniędzy. Sprzedający zachowuje przedmiot oraz pieniądze.

Scam na eBayu[edytuj | edytuj kod]

Przykładem scamu na ebayu są osoby oferujące tajemnicze sposoby, pozwalające rzekomo, na zarobienie kilku tysięcy dolarów w jeden dzień, bez wychodzenia z domu i wydawania dodatkowych pieniędzy. Dodatkowo, do opisu aukcji dołączane są zdjęcia sprzedawcy, przy bardzo eleganckim samochodzie lub domu.

Przykładowe sposoby, po cenie 30$ :

1. Kup e-booka za 10$, od kogoś
2. Obrób go programem za 300$
3. Zakup serwer za 500$
4. Utwórz stronę promującą e-booka.

Sposób drugi: Zarabiaj na Forexie

Sposób trzeci: Sprzedawaj biżuterię, własnej roboty.

Scam w fałszywych instalatorach OpenOffice.org[edytuj | edytuj kod]

Przykładem scamu w popularnym oprogramowaniu, podobnym do powyższego są fałszywe instalatory bezpłatnego opensource'owego pakietu OpenOffice, które żądają od zaskoczonego użytkownika podania kodu aktywacyjnego rzekomo koniecznego do aktywacji "premium", który ma być przesłany po wysłaniu płatnego "premium SMS" a nawet kilku do: "Libela Gestion SMS Limitada" z siedzibą w "Calle Estado 42 Of. 405 Santiago Centro, Chile"[2]. W rzeczywistości pakiet biurowy OpenOffice można pobrać z wielu stron np. OpenOffice.org i zawsze jest bezpłatny.

Przypisy

  1. Nigeryjski szwindel albo "przekręt* 419" (pol.). Nospa-PL. [dostęp 2013-02-04].
  2. Uwaga na fałszywą wersję OOo wymagającą wysyłania premium SMSów! (pol.). Portal OpenOffice.pl. [dostęp 2010-01-20].