Sea Cloud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sea Cloud I
Sea Cloud II

Sea Cloud – jeden z największych żaglowców świata, obecnie wykorzystywany jako jednostka typowo turystyczna w rejsach kilku- kilkunastodniowych dla spragnionych wrażeń urlopowiczów. Atrakcją jest tradycyjny takielunek obsługiwany przez dostatecznie liczną obsługę – zawodowych żeglarzy, oraz typowo hotelowe luksusowe wnętrza ze słynną kuchnią.

Żaglowiec powstał w 1931 jako prezent podarowany przez amerykańskiego milionera E. F. Hutton swojej żonie, Marjorie Merriweather Post. Tak więc geneza powstania żaglowca jest zupełnie nietypowa, szczególnie jeśli chodzi o jednostkę tej wielkości. Pierwotnie nosił nazwę Huzar i w momencie powstania był największym żaglowcem świata. Powstał li tylko dla splendoru i rozrywki, nie jest jednak pałacem na wodzie i ma w sobie wszystkie cechy typowego tradycyjnego żaglowca. Jedyną różnicą w porównaniu ze współczesnymi mu jednostkami jest to, że zamiast ładowni miał od momentu powstania kabiny pasażerskie.

Także dziś na pokładzie codziennością są prace bosmańskie, stawianie żagli wymaga wspinaczki na reje, a wszelkie manewry wymagają dużej krzątaniny całej załogi. Stosowanie silników jest ograniczane do minimum. Pomimo luksusowych hotelowych wnętrz żaglowiec nie jest typowym dla współczesnych statków turystycznych "miastem rozrywki" z basenami, kasynami, itd. Właściciel stara się zachować dla swoich gości jak najwięcej elementów tradycyjnej żeglarskiej przygody – nawet mimo tego, że goście są tylko obserwatorami czynności wykonywanych przez załogę. Pielęgnowane są również wszelkie inne elementy żeglarskiej tradycji. Żaglowiec można właściwie nazwać żywym pływającym pomnikiem.

Żaglowiec kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, zawsze wożąc wyjątkowych gości. Obecnie armatorem jest niemiecka firma Sea Cloud Cruises, utrzymująca w celach turystycznych również kilka innych jednostek – w tym jeszcze jeden żaglowiec, znacznie nowocześniejszy – Sea Cloud II. Od 1983 kapitanem Sea Cloud jest Polak Ryszard Choiński, były dowódca m.in. legendarnego Daru Pomorza. W międzynarodowej załodze pochodzącej z wielu krajów oraz wśród kadry oficerskiej pływa również kilku innych Polaków.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

  • długość żaglowca wzdłuż pokładu – ok. 100 m
  • wysokość masztów – 62 m
  • powierzchnia ożaglowania – 3600 m²
  • liczba miejsc pasażerskich – 60