Selkirk (Szkocja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Selkirk
Ilustracja
Widok na Selkirk
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Region Scottish Borders
Populacja (2011)
• liczba ludności

5784
Kod pocztowy TD7
Położenie na mapie Scottish Borders
Mapa konturowa Scottish Borders, w centrum znajduje się punkt z opisem „Selkirk”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Selkirk”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Selkirk”
Ziemia55°33′N 2°50′W/55,550000 -2,833333
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Selkirk (gael.Salcraig) – miasto w południowo-wschodniej Szkocji, w hrabstwie Scottish Borders. Znajduje się nad rzeką Ettrick Water, dopływem rzeki Tweed. Według spisu powszechnego z 2011 r. Selkirk liczył 5784 mieszkańców. Miasto słynie z lokalnego ciasta z rodzynkami zwanego bannock.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Selkirk był niegdyś stolicą hrabstwa Selkirkshire . Selkirk jest najstarszą osadą w hrabstwie Scottish Borders oraz jedną z najstarszych w Szkocji. W 1113 roku powołano wspólnotę klasztorną w Selkirk. Na zaproszenie króla Dawida I Szkockiego sprowadzono wówczas opata i dwunastu mnichów z francuskiego opactwa w Thiron.. W 1128 roku król przyznał mnichom z Selkirk ziemię na terenach dzisiejszego opactwa w Kelso niedaleko swojej rezydencji w Roxburgh, gdzie wkrótce się przeprowadzili. Pomimo odejścia duchowieństwa znaczenie obszaru wokół klasztoru nadal rosło. W 1258 roku miasto mianowało szeryfa, a w 1301 na południe od terenu współczesnego miasta wzniesiono zamek Selkirk. Rozwój miasta związany był z przetwórstwem wełny. 

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

W historycznym centrum miasta znajduje się pomnik Mungo Parka, szkockiego badacza Afryki Środkowej i rzeki Niger . Mungo urodził się w miejscowości Foulshils niedaleko Selkirk. Royal Burgh's courthouse to niegdysiejszy ratusz, Sir Walter Scott pełnił niegdyś urząd w tym budynku . Wewnątrz znajduje się muzeum Waltera Scotta, poświęcone jest ono życiu i twórczości znanego pisarza. W muzeum są również eksponaty innych znanych mieszkańców miasta - poety James Hogga i podróżnika Mungo Parka. Na południe od miasta leży Haining , XVIII-wieczna rezydencja . W 2009 r. zmarł ostatni właściciel. Fundacja charytatywna planuje przystosować budynek na galerię sztuki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]