Serwer kasetowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Serwer kasetowy – rozwiązanie polegające na umieszczeniu od kilku do kilkunastu serwerów w jednej obudowie.

W przeciwieństwie do standardowych serwerów, wyposażonych we własny zasilacz, wentylatory, podłączenie myszy, klawiatury i monitora oraz interfejsy komunikacyjne, w przypadku rozwiązania blade te elementy są wspólne w ramach jednej obudowy blade.

IBM bladecenter (front).jpg

Architektura infrastruktury[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura w tym przypadku rozumiana jest jako zbiór elementów (obudowa, zasilacze, wentylatory, moduł(y) zarządzania) tworzących „bazę” do instalacji i funkcjonowania modułów produkcyjnych blade.

Obudowa (chassis)[edytuj | edytuj kod]

Zasadniczym elementem konstrukcji systemu blade jest obudowa (chassis), przystosowana do instalacji w przemysłowych szafach stelażowych. Obudowa stanowi konstrukcję nośną oraz elektryczną dla modułów blade. Składa się z reguły z kilku sekcji. Wnęka główna, służy do instalacji modułów blade typu serwery oraz innych modułów np. rozszerzenia pamięci masowych. W spotykanych rozwiązaniach mieści od 7 do 16 modułów blade. Kolejna sekcja to wnęka do umieszczenia do 6 modułów zasilaczy. Ponadto z tyłu obudowy znajduje się sekcja wentylatorów, oraz sekcja przeznaczona do instalacji modułów komunikacyjnych (interconnect) oraz modułów zarządzania infrastrukturą sprzętową.

Najistotniejszym elementem obudowy jest uniwersalna, aktywna lub pasywna magistrala sygnałowa o sumarycznej przepustowości do 5 terabitów/s. Przykładowo w rozwiązaniu firmy Hewlett-Packard stanowi ją specjalnie utwardzana i dodatkowo wzmocniona wielowarstwowa płyta z niezależnymi ścieżkami miedzianymi oraz szeregiem gniazd. W ten sposób tworzy się system kilku tysięcy odseparowanych, bezkolizyjnych połączeń przenoszących sygnały między modułami blade instalowanymi w przedniej głównej wnęce a modułami komunikacji. Do magistrali nie jest przypisany żaden protokół komunikacyjny. O jej funkcjonalności decydują interfejsy urządzeń, które zostały w danej chwili do niej przyłączone. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby można było zbudować system bez pojedynczego punktu awarii.

Z reguły wszystkie moduły instalowane w systemach blade posiadają możliwość wymiany „na gorąco” tzw. "hot-plug".

Podstawowe moduły infrastruktury[edytuj | edytuj kod]

Moduł zasilający[edytuj | edytuj kod]

Obok obudowy podstawowe moduły tworzące infrastrukturę blade to moduły zasilaczy, moduł wentylatorów oraz moduły zarządzania infrastrukturą. Przykładowo w rozwiązaniach Hewlett-Packard zasilacze mogą pracować trzech trybach: N (zasilanie bez nadmiarowości), N+1 (zasilanie z jednym zasilaczem nadmiarowym, zalecane wyłącznie dla celów testowych i rozwojowych) i N+N (zasilanie ze zdublowanymi zasilaczami). Oznacza to, że swobodnie można określać poziom niezawodności systemu.

Moduł wentylatora[edytuj | edytuj kod]

Wentylatory skonstruowane są w postaci odrębnych modułów. Liczbę wentylatorów dobiera się w zależności od ilości zainstalowanych modułów blade.

Moduł zarządzający[edytuj | edytuj kod]

Typowo każda obudowa wyposażona jest standardowo w jeden moduł zarządzania. Jego ewentualna awaria nie wpływa na pracę serwerów i świadczenie usług przez system. Dla podniesienia niezawodności jest możliwość instalacji dodatkowego modułu.

Moduły blade[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie modułu blade wykracza znaczeniowo poza serwer o konstrukcji modułowej ponieważ są również moduły pamięci masowej oraz moduły komunikacyjne. W ramach jednej obudowy można mieszać typy modułów blade.

Serwery[edytuj | edytuj kod]

460c.JPG

Serwer blade, zwany inaczej kasetowym, jest zasadniczym elementem systemu blade. Podobnie jak w rozwiązaniu tradycyjnym na nim instalowane jest środowisko operacyjne wraz z niezbędną aplikacją. Serwery blade są odmianą konstrukcyjną tradycyjnych serwerów o analogicznej architekturze wewnętrznej. Odróżnia je konstrukcja mechaniczna, kompaktowe rozmiary oraz brak na pokładzie elementów środowiskowych takich jak zasilacze i wentylatory. Komunikacja z infrastrukturą blade i pośrednio ze światem zewnętrznym odbywa się poprzez wielopinowe zintegrowane złącze sygnałowe. Każdy model serwera blade ma na pokładzie co najmniej jedno a nawet do trzech (w rozwiązaniach HP) gniazd rozszerzeń typu PCI, służące do instalacji kart rozszerzenia LAN, Fibre Channel, Infiniband.

Przykładowo w rozwiązaniach Hewlett-Packard każdy serwer blade wyposażony jest we własny zintegrowany moduł zarządzania iLO2 (integrated Lights-Out wersja 2) z własnym, niezależnym interfejsem komunikacyjnym LAN, wyprowadzonym na zintegrowane złącze komunikacyjne modułu serwera. Element ten w pierwszej kolejności pełni funkcję serwera zdalnej konsoli modułu blade. Dla porównania w rozwiązaniu firmy IBM, serwery nie posiadają takiego modułu, a zarządzane są centralnie z modułów zainstalowanych w obudowie blade.

Generalny podział serwerów wynika z typu zastosowanych procesorów Intel Xeon, AMD Opteron oraz w niedalekiej przyszłości Intel Itanium oraz z wielkości obudowy (połówkowa, pełna).

Przykłady modułów blade[edytuj | edytuj kod]

HP ProLiant BL460c[edytuj | edytuj kod]

Moduł blade typu serwer bazujący na architekturze dwuprocesorowej, wielordzeniowej . Od frontu modułu instalacja do 2 dysków SAS/SATA hot-plug. Sterownik macierzowy. Pamięć RAM do 32 GB. Na pokładzie zintegrowane 2 wielofunkcyjne interfejsy Gigabit Ethernet, ponadto dwa uniwersalne gniazda PCI-Express do instalacji kart rozszerzenia LAN, Fibre Channel , Infiniband. Serwer ten jest architektonicznym odpowiednikiem klasycznego serwera dwuprocesorowego.

BladeCenter HS21[edytuj | edytuj kod]

Serwer IBM BladeCenter HS21 z wysoko wydajnymi dwu- lub czterordzeniowymi procesorami Intel Xeon znakomicie sprawdza się w takich zastosowaniach, jak praca grupowa, Citrix, klastry Linux i aplikacje ukierunkowane na obliczenia. Procesor/szybkość Do wyboru: dwurdzeniowy Intel Xeon, maks. 5160 3 GHz / 1333 MHz lub czterordzeniowy Intel Xeon, maks. E5355 2,66 GHz / 1333 MHz Liczba procesorów maksymalnie: 2 Pamięć (zakres) 1 GB - 16 GB Dysk (zakres) 0 GB - 734 GB

BladeCenter LS21[edytuj | edytuj kod]

Serwer IBM BladeCenter LS21 z wydajnymi dwurdzeniowymi procesorami AMD Opteron jest idealną platformą dla aplikacji w wymagającym środowisku HPC.

Procesor/szybkość AMD Opteron, modele: 2210EE, 2210HE, 2212, 2212HE, 2216HE, 2218 2218HE i 2220 Liczba procesorów Standardowo 1 lub 2 Pamięć (zakres) 512 MB - 32 GB Dysk (zakres) 0 GB - 293,6 GB

Moduły blade storage[edytuj | edytuj kod]

Moduł SB40 to nowatorskie rozwiązanie na rynku blade. Jest to moduł, który stanowi rozszerzenie dyskowe dla dowolnego serwera HP blade. Rozszerza dostępny zasób dyskowy danego serwera o kolejną przestrzeń dyskową. Od strony sposobu połączenia jest pamięcią typu DAS (Direct Attach Storage). Jest modułem blade z możliwością instalacji do 6 dysków typu SAS/SATA. Na pokładzie posiada kontroler z podtrzymaniem bateryjnym i obsługą poziomów RAID 0, 1+0, 5 i 6. Moduł pamięci masowej instaluje się w danej strefie przedniej wnęki obudowy blade bezpośrednio obok serwera (po prawej albo lewej jego stronie).