Sieniocha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sieniocha
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Województwo lubelskie
Rzeka
Długość ok. 20 km
Powierzchnia zlewni 151,2 km²
Źródło
Miejsce okolice Wolicy Śniatyckiej
Wysokość 219 m n.p.m.
Współrzędne 50°39′20,4″N 23°27′07,1″E/50,655667 23,451972
Ujście
Recypient Huczwa
Miejsce okolice Czermna
Wysokość 191 m n.p.m.
Współrzędne 50°40′01,9″N 23°42′22,1″E/50,667194 23,706139
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, po prawej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, po prawej znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sieniocha – rzeka w województwie lubelskim, na Padole Zamojskim, lewoboczny dopływ Huczwy o długości około 20 kilometrów i powierzchni dorzecza 151,2 km².

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Wypływa na południowy wschód od Wolicy Śniatyckiej i płynie we wcześniej wspomnianym kierunku. Później dopływa do Antoniówki i skręca na wschód, aby za niecały kilometr ponownie zmienić kierunek na południowy wschód. Niedługo potem dopływa do Wolicy Brzozowej i wykonuje kilka lekkich zakoli, zmieniając przy tym kierunek na północno-wschodni. Następnie w Swaryczowie zmienia kierunek na wschodni i mija Perespę-Kolonię i Perespę, gdzie zmienia kierunek znów na północno-wschodni. Przepływa jeszcze przez Czermno i po jego minięciu wpada do Huczwy.

Opis rzeki[edytuj | edytuj kod]

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

Sieniocha płynie naturalnym korytem do środkowego biegu, w dolnym biegu bowiem rzeka jest uregulowana. W okolicy są trzy zespoły stawów, które zaopatrują się w wodę właśnie z tej rzeki. Są to Dub, Swaryczów i jeden niewielki zespół stawów na wschód od Tyszowiec.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Rzeka prowadzi wody w IV klasie czystości, które w dolnym biegu odznaczają się wyższą konduktywnością, niż na wcześniejszych odcinkach. Na tym odcinku odnotowano również niewiele kryjówek dla ryb. Było to spowodowane najprawdopodobniej zanieczyszczeniami obszarowymi rzeki[1].

Dolina[edytuj | edytuj kod]

Sieniocha posiada bardzo rozległą dolinę, osiągającą nawet do 3 km szerokości. Na jej terenie został utworzony Obszar Natura 2000. Chroni on torfowiska nakredowe, które zajmują ponad 20% powierzchni całej doliny. Obszar ten obejmuje także torfowiska przejściowe i łąki użytkowane ekstensywnie. Dolina ta jest bardzo urozmaicona pod względem krajobrazu i flory. Występuje tu bowiem bardzo wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, m.in. lipiennik Loesela, starodub łąkowy a także tłustosz pospolity, marzyca ruda czy kruszczyk błotny. Występują tu także gatunki ptaków ważnych na skalę Europejską, a są to: derkacz zwyczajny, bekas dubelt i gąsiorek[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]