Sigüenza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sigüenza
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Kastylia-La Mancha

Zarządzający

María Jesús Merino Poyo

Populacja
• liczba ludności


4708
(2023)

Kod pocztowy

19250

Tablice rejestracyjne

GU

Położenie na mapie Kastylii-La Manchy
Mapa konturowa Kastylii-La Manchy, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Sigüenza”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sigüenza”
Ziemia41°04′09″N 2°38′21″W/41,069167 -2,639167
Strona internetowa
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sigüenzie

Sigüenza – miasto w Hiszpanii (Kastylia-La Mancha) leżące około 120 km od Madrytu.

Przeważająca średniowieczna zabudowa, o charakterystycznym różowym kolorze ścian związanym z odcieniem użytych kamieni. Największym i najbardziej znanym zabytkiem jest Katedra Najświętszej Marii Panny. Jej budowę rozpoczął pierwszy biskup miasta Bernardo de Agén w roku 1150. Zasadniczo jest ona zbudowana w stylu gotyckim, choć na przestrzeni wieków dokonano wielu zmian.

Nad miastem góruje zamek, który pierwotnie był rzymską fortecą, później przejętą przez Wizygotów, a następnie przez Maurów. Gdy w 1124 roku został zdobyty przez chrześcijan, biskup Bernardo de Agén uczynił go swoją oficjalną rezydencją.

Przez miasto przechodziła linia frontu podczas wojny domowej. Zajęte w 1936 r. przez oddziały generała Franco stało się miejscem zaciekłych walk. Niemal kompletnie został zniszczony zamek (odbudowany w latach sześćdziesiątych i zamieniony na hotel). Ślady po ostrzale nosi też dzwonnica katedry.

Obecnie miasto utrzymuje się głównie z produkcji rolniczej i turystyki. Jest otoczone górami i polami, a dzięki rozsądnej polityce architektonicznej (wygląd nowych budynków powstających na obrzeżach nawiązuje do wyglądu starej zabudowy z centrum, brak neonów i krzykliwych reklam) jest doskonałym przykładem średniowiecznego hiszpańskiego miasta.