Simon Glücklich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Simon Glücklich
Ilustracja
Simon Glücklich ok. 1910
Data i miejsce urodzenia

27 marca 1863
Bielsko

Data i miejsce śmierci

29 marca 1943
Monachium

Narodowość

austriacka

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu

Dziedzina sztuki

malarstwo

Simon Glücklich (ur. 27 marca 1863 w Bielsku, zm. 29 marca 1943 w Monachium) – austriacki malarz przełomu XIX i XX wieku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bielsku na Śląsku Austriackim jako syn malarza dekoratora, Leo Glücklicha. W latach 1880–1890 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, kształcił się m.in. pod kierunkiem Leopolda Carla Müllera. Do 1917 żył w Wiedniu, później osiedlił się w Monachium. Duże znaczenie dla jego twórczości miały dwie długie podróże: w 1890 do północnych Włoch oraz w 1920 nad Bałtyk.

Początkowo poświęcał się przede wszystkim malarstwu rodzajowemu, później zajął się przedstawieniami krajobrazowymi, martwą naturą oraz scenami mitologicznymi. Wiele jego prac z przełomu wieków należy do popularnego wówczas secesyjnego nurtu przedstawiania świata, zgodnie z którym człowiek i natura stanowią szczęśliwą jedność. W ostatnim okresie twórczość Glücklicha ewoluowała w stronę portretów i aktów, głównie szlachty i wysokiej burżuazji.

W sali reprezentacyjnej Strzelnicy w rodzinnym Bielsku (ob. Dom Muzyki) stworzył malowidło Geniusze i muzy. Dwa jego obrazy, Kwartet dziecięcy oraz Bukiet, zakupił podczas wystaw organizowanych w 1890 i 1898 przez wiedeński Dom Artystów (Künstlerhaus) cesarz Franciszek Józef I. W 1905 otrzymał Złoty Medal Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Monachium.

Współcześnie obrazy Glücklicha znajdują się w licznych muzeach niemieckich, m.in. w monachijskiej Nowej Pinakotece i hamburskiej Kunsthalle. Ich ceny rynkowe sięgają współcześnie 40 tysięcy euro.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Allgemeines Künstlerlexikon. Die Bildenden Künstler aller Zeiten und Völker. Pod red. Güntera Meissnera. T. 56. München / Leipzig: K. G. Saur, 1991. ISBN 3-598-22740-X. (niem.).
  • artnet.de: Simon Glücklich. [dostęp 2015-06-28]. (niem.).