Skalpel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Różne typy skalpeli
Skalpel jednorazowego użytku #10 ze stałą klingą

Skalpel – mały, bardzo ostry nożyk, pierwotnie chirurgiczny, o jednostronnym ostrzu precyzyjnie wyszlifowanym. Często wykonany z węgliku tytanu (TiC) (ze względu na jego twardość). Używany w chirurgii do cięcia tkanek miękkich, ale i wszędzie tam, gdzie jego cechy mogą być szczególnie przydatne, np. w modelarstwie, poligrafii.

Większość obecnie używanych skalpeli posiada wymienne, jednorazowe ostrza, osadzane w metalowej rękojeści, która jest używana wielokronie, lub są to jednorazowe narzędzia z metalowym ostrzem osadzonym w plastikowej rączce. Ostrze jest również od czasu do czasu wymieniane podczas operacji, ponieważ może się stępić już po kilku cięciach, a dalsze używanie może uszkodzić przecinaną tkankę. Szczególną ostrożność należy zachować podczas wymiany ostrzy. Około 7–8% zakłuć, czy ran ciętych u personelu medycznego spowodowanych jest ostrzami skalpeli[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sharps Injury Prevention Workbook... www.cdc.gov. [dostęp 2022-08-21].
  2. Michael Sachs 2001 ↓, s. 32 ff.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael Sachs, Geschichte der operativen Chirurgie: Historische Entwicklung des chirurgischen Instrumentariums; tom 2: Geschichte der operativen Chirurgie, Kaden 2001, ISBN 978-3-922777-26-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]