Skipass

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sezonowy bilet na korzystanie ze wszystkich urządzeń w ośrodku narciarskim Sugarloaf w Stanach Zjednoczonych w 1962 roku

Skipass (j. ang: ski – narty i pass – przepustka) – nazwa karty identyfikacyjnej narciarza i jednocześnie karnetu umożliwiającego korzystanie z urządzeń w ośrodku narciarskim lub wielu ośrodkach narciarskich, m.in. z wielu wyciągów narciarskich, busów dowożących do wyciągów i wyposażenia rekreacyjnego (après-ski).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Skipassy wyewoluowały z okresowych biletów na korzystanie z wyciągu lub wielu wyciagów ośrodka narciarskiego. Często były imienne, z wklejonym zdjęciem i sprawdzane były ręcznie. Pierwsze skipassy obejmujące wiele ośrodków pojawiły się w Europie w latach 80. XX wieku.

Współczesna postać[edytuj | edytuj kod]

Współczesny skipass ma przeważnie postać karty elektronicznej albo magnetycznej, z podanym okresem jej ważności, numerem identyfikacyjnym karty oraz czasem wydrukowanymi podstawowymi danymi narciarza oraz jego zdjęciem. Może zawierać również jego datę urodzenia, numer telefonu i adres. Popularnym okresem ważności europejskich skipassów jest 6 dni (niedziela–piątek).

Skipass z ośrodka Dolomiti Superski, 2014

Posiadanie ważnej karty pozwala na korzystanie z wielu urządzeń w jednym lub wielu ośrodkach narciarskich, które podjęły współpracę w tym zakresie. Karty mogą być wykorzystywane m.in. do:

 1. korzystania z wyciągów; posiadanie karty sprawdzane jest obecnie często przez urządzenie zbliżeniowe (np. RFID). Niektóre skipassy mogą być ważne tylko na niektóre wyciągi
 2. korzystania z busów dowożących do wyciągów, urządzeń rekreacyjnych (wraz ze zniżkami na niektóre usługi lub wstępy), itp.
 3. korzystania z pomocy służb ratunkowych
 4. rejestrowania aktywności narciarza: każde przejście przez bramkę rejestrującą jest zapamiętywane i może być potem odtworzone na np. stronie internetowej ośrodka, wraz z innymi danymi, dzięki czemu narciarz może odtworzyć przebieg dnia, wykonać statystyki, itp.

Wraz z zakupem skipassu często jest oferowane atrakcyjne ubezpieczenie narciarskie. Skipass może zostać narciarzowi odebrany w konsekwencji poważnego naruszenia zasad obowiązujących w danym ośrodku narciarskim.

Współcześnie pojawiają się skipassy w postaci aplikacji ładowanych do smartfonów lub specjalnego typu zegarków. Jednym z najbardziej znanych skipassów jest Dolomiti Superskipass[1], umożliwiający korzystanie z 1200 km tras narciarskich, 450 wyciągów w 12 ośrodkach narciarskich we włoskich Dolomitach.

Skipassy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Namiastki skipassów rozwijają się w Polsce. Umożliwiają one korzystanie z wielu wyciągów/ośrodków w danym regionie, jednak nie mają jeszcze pozostałych funkcjonalności dostępnych w skipassach alpejskich.

W sezonie 2014/2015 w Polsce dostępne są m.in. następujące karnety[2][3]:


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dolomiti Superskipass. [dostęp 2012-11-17].
 2. Skipass-y w polskich ośrodkach narciarskich. 2012-11-16. [dostęp 2012-11-17].
 3. Barbara Suchy. Ferie w Małopolsce. „Gazeta Wyborcza”, 2013-01-17. 
 4. Co to jest BeskidCard?. [dostęp 2014-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-21)].
 5. Co to jest TatrySki. [dostęp 2014-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-02)].
 6. Wiślański SkiPass. [dostęp 2014-12-21].
 7. Strona domowa E-Skipass.pl [dostęp: 17.01.2013].