Skorpion (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skorpion
Scorpio
Gatunek

szpiegowski

Rok produkcji

1973

Data premiery

19 kwietnia 1973 (USA)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

114 min

Reżyseria

Michael Winner

Scenariusz

David W. Rintels
Gerald Wilson

Główne role

Burt Lancaster
Alain Delon

Muzyka

Jerry Fielding

Zdjęcia

Robert Paynter

Scenografia

Herbert Westbrook

Kostiumy

Philippe Pickford

Montaż

Michael Winner

Produkcja

Laci von Ronay
James Crawford
David Silver
Walter Mirisch

Wytwórnia

The Mirisch Corporation

Dystrybucja

United Artists (kina)
Warner Home Video, MGM, (VHS, DVD)

Budżet

4 mln $

Przychody brutto

1,4 mln $ (USA, Kanada)

Skorpion (ang. Scorpio) – amerykański film szpiegowski z 1973 roku w reżyserii Michaela Winnera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Doświadczony agent CIA Cross szkoli na swojego następcę początkującego agenta Lauriera o pseudonimie "Skorpion". Nieoczekiwanie Laurier otrzymuje od swoich mocodawców polecenie zabicia Crosa jako podwójnego agenta działającego na rzecz sowietów. "Skorpion" odmawia, jednak wrobiony przez agencję w aferę narkotykową, podąża śladem Crossa. Sam Corss orientując się w sytuacji ucieka do Wiednia i chce wycofać się ze służby. Zręcznie unika zastawionych na niego pułapek. Jednak po przypadkowym zastrzeleniu jego żony przez agentów CIA którzy włamują się do jego domu, powraca do Stanów. Tu, w akcie zemsty zabija McLoda – dyrektora agencji odpowiedzialnego za zabójstwo jego żony. Nowy dyrektor agencji Filchock pokazuje "Skorpionowi" dowody na płatną współpracę Crossa ze służbami innych państw. We współpracę tę zamieszana jest również dziewczyna "Skorpiona" Susan. Wściekły Laurier, śledząc Susan dociera do Crossa. Przyłapuje ich obydwoje podczas przekazywania materiałów szpiegowskich. Obydwoje zabija. Sam ginie od strzałów nieznanego zabójcy.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się ze słabym przyjęciem krytyków[1]. "Zbyt wiele postaci, zbyt wiele sytuacji, w końcu zbyt wiele zwrotów akcji" – pisał na łamach Chicago Sun-Times Roger Ebert[2]. Obraz okazał się być finansową klapą – jego dochód z rozpowszechniania nawet w połowie nie zwrócił kosztów produkcji[3].

Zdjęcia do filmu miały miejsce w autentycznych plenerach Londynu, Paryża (i za specjalnym zezwoleniem na lotnisku Orly), Wiednia i Waszyngtonu[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roger Greenspun: Winner's "Scorpio", Spy Melodrama, Bows:The Cast. [w:] The New York Times [on-line]. [dostęp 2024-02-01]. (ang.).
  2. Strona autorska Rogera Eberta
  3. Renaud Soyer: Scorpio – Alain Delon box office 1973. [w:] Box Office Story [on-line]. 2016-02-27. [dostęp 2024-02-01]. (fr.).
  4. Scorpio. [w:] AFI. Catalog [on-line]. [dostęp 2024-02-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]